Apple nie może blokować innych form płatności w App Store - orzeczenie sądu

Ale Epic Games też przegrało.

Epic Games może pochwalić się dużym zwycięstwem w konflikcie prawnym z Apple. Sędzina Yvonne Gonzalez-Rogers orzekła, że producent iPhone'ów nie może blokować linków do różnych form płatności w swoim sklepie z aplikacjami.

Możliwość bezpośredniego sprzedawania skórek czy V-dolców w Fortnite - z pominięciem systemu płatności App Store - była jedną z głównych przyczyn, dla których Epic wystąpił w ubiegłym roku na drogę sądową.

Nakaz o takiej treści może przełożyć się na spore zmiany na rynku mobilnych aplikacji, także w przypadku Google i Play Store.

Gonzalez-Rogers wyjaśnia w uzasadnieniu, że „sąd nie może ostatecznie ocenić, czy Apple jest monopolistą z punktu widzenia federalnego lub stanowego prawa. Pomimo tego rozprawa pokazała, że Apple stosuje anty-konkurencyjne praktyki w myśl prawa stanu Kalifornia” - czytamy w dokumentach.

Przypomnijmy: Epic Games starało się od lat, by ominąć system płatności - i prowizję - Apple w przypadku Fortnite w wersji iOS. W sierpniu ubiegłego roku twórcy zdecydowali się na radykalny krok i wprowadzili własny system. Producent iPhone'ów odpowiedział usunięciem gry z App Store, na co Epic zareagował właśnie pozwem sądowym.

1
To może być ważny wyrok

Konflikt okazał się być prawdziwą przeprawą, angażując nie tylko dwie wymienione firmy, ale także wiele innych podmiotów ze świata technologi, jak Microsoft. Dyrektor generalny Epic - Tim Sweeney - był krytykowany za chciwość, podczas gdy jego odpowiednik w Apple - Tim Cook - sprawiał wrażenie, że nie zna podstawowych faktów na temat działalności swojej korporacji.

Głównym punktem podczas rozprawy była kwestia tego, czym dokładnie jest „rynek” gier. Apple argumentowało, że zmaga się ze sporą konkurencją, podczas gdy Epic odpierało, że korporacja z jabłkiem w logo jest monopolistą, ściśle kontrolując App Store. Sąd odrzucił obie wersje.

„Odpowiednią interpretacją jest tutaj rynek mobilnych transakcji w grach - nie gry wideo w ogóle, ani też wewnętrzny system operacyjny App Store” - napisała Gonzalez-Rogers.

Nakaz sądowy musi zostać wprowadzony w czasie 90 dni - do 9 grudnia - o ile nie zostanie podważony przez sąd wyższej instancji.

Epic Games nie jest jednak zadowolone i samo szykuje apelację. Firma przegrała bowiem we wszystkich pozostałych punktach sprawy. Sąd orzekł na przykład, że dodanie własnej metody płatności do Fortnite było złamaniem umowy podpisanej z Apple i producent gry musi zapłacić 3,6 mln dol. odszkodowania.

Po drugie, Epic i tak nie może teraz dodać własnej płatności do Fortnite na iOS, ponieważ Apple wyłączyło konto deweloperskie firmy - a sędzina Gonzalez-Rogers uznała, że korporacja miała do tego prawo.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami