Fortnite jak kokaina? Epic Games oskarżone o celowe stworzenie silnie uzależniającej gry

Pozew zbiorowy.

Kanadyjska firma prawnicza Calex Légal przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko Epic Games. Firma jest oskarżona o „umyślne” stworzenie „bardzo silnie uzależniającej gry”, Fortnite.

Dokument porównuje działanie gry do kokainy. Autorzy twierdzą, że przez Fortnite organizm wytwarza duże ilości dopaminy (zwanej potocznie hormonem szczęścia), przez co młodzi użytkownicy są narażeni na uzależnienie.

for2
Jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Efekt uzależnienia czy dobry pomysł na rozgrywkę?

- Kiedy Epic Games tworzyło Fortnite, przez wiele lat zatrudniali psychologów, którzy studiowali ludzki mózg i bardzo się starali tworzyć grę jak najbardziej uzależniającą - twierdzi Alessandra Esposito Chartrand, adwokat z Calex Légal. - Umyślnie wprowadzili na rynek bardzo, bardzo uzależniającą grę, skierowaną dodatkowo do młodych ludzi.

Chartrand uważa, że Epic Games powinno ostrzegać użytkowników o ryzyku uzależnienia.

Firma prawnicza przygotowuje pozew zbiorowy w imieniu rodziców dziesięcio- i piętnastolatka, którzy zdaniem opiekunów spędzają za dużo czasu na grze w battle royale.

for1
Świat Fortnite wciąż się zmienia - głównie w momencie startu nowego sezonu

- Ci rodzice przyszli do nas i powiedzieli: „Gdybyśmy wiedzieli, że Fortnite jest tak uzależniający, że zniszczy życie naszym dzieciom, nigdy nie pozwolilibyśmy im na zabawę lub przynajmniej przyglądalibyśmy się im bliżej - tłumaczy Chartrand.

Aby rozpocząć przygodę w Fortnite, gracz musi zrzec się prawa do pozwania twórców - w ramach umowy użytkownika. Alessandra Esposito Chartrand uważa jednak, że Epic Games nie zastosowało się do Ustawy o ochronie konsumentów, która wymaga od producentów jasnego określenia potencjalnych niebezpieczeństw wynikających z użytkowania produktów lub usług.

Twórcy gry odmówili dotychczas komentarza w sprawie.

Fortnite to strzelanka battle royale, która oferuje wciąż zmieniającą się mapę gry, a czasem nawet nieco zmodyfikowane reguły zabawy. Regularnie pojawiają się tam nowe wyzwania, które dodatkowo angażują użytkowników, ponieważ zapewniają cenne nagrody, np. skórki postaci.

Źródło: CBC

Następnie: GTA 5 - 70 nowych misji w modzie na PC

Reklama

Skocz do komentarzy (5)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (5)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami