F1 2019 nie tylko dla doświadczonych kierowców

Strach ma wielkie oczy.

Od wielu lat nieustannie toczy się spór o to, która z motorsportowych dyscyplin jest bardziej wymagająca. I nie chodzi tu tylko o prowadzenie samego pojazdu, ale i otoczkę związaną z działaniem całych zespołów - inżynierów, mechaników, marketingowców i wielu, wielu innych.

Niektórzy wskazują na rajdy samochodowe WRC, gdzie wiele zakrętów pokonuje się bokiem, na granicy przyczepności, a często też w trudnych warunkach - w środku lasu, na świeżym śniegu czy mknąc pomiędzy budynkami. Według innych „królowa” jest tylko jedna jedna.

Wyścigi Formuły 1, czyli przez wielu określanych mianem właśnie „królowej motorsportu”, od lat pasjonują miliony ludzi na całym świecie. I to nie tylko ze względu na emocje związane z nieprawdopodobnymi prędkościami, jakie osiągają bolidy. Formuła 1 to przede wszystkim ogromny ekosystem, złożony tak bardzo, że czasami trudno się w nim odnaleźć.

Właśnie dzisiaj, 28 czerwca, na PS4, Xbox One i PC debiutuje F1 2019 - najnowsza odsłona symulatora firmy Codemasters. To tytuł na pełnej licencji organizacji FIA, a dbałość o szczegóły w grze nie kończy się w tym przypadku tylko na użyciu prawdziwych zespołów i nazwisk kierowców.

f1_2019_06
Przyczepności na zakrętach nie powinno zabraknąć

Twórcy gry zadbali o to, aby przeżycie F1 było możliwie jak najbardziej realistyczne, toteż oferują nie tylko uczestnictwo w samych zawodach, ale i posiadanie wpływu na cały zespół i konfigurację bolidu. F1 2019 stawia przede wszystkim na realizm i zaawansowane opcje, ale co jeśli nie czujemy się w tych tematach mocni, a chcielibyśmy poprowadzić wirtualny bolid?

F1 2019 na szczęście wciąż pozostaje grą, która jest przyjazna także dla początkujących. Jeśli nie zależy nam na śrubowaniu własnych rekordów o kolejne milisekundy, możemy całkowicie pominąć kwestie związane z konfiguracją bolidu.

W ten sposób możemy bawić się jednak tylko w kampanii dla pojedynczego gracza, gdyż na serwerach gry zwykle spotykamy graczy, dla których właśnie ułamki sekundy są najistotniejsze - poziom niektórych potrafi wprowadzić w osłupienie, dlatego warto ścigać się z naprawdę świetną sztuczną inteligencją. Jej poziom również możemy dopasowywać do własnych umiejętności.

f1_2019_04
Rywalizuj na własnych zasadach

Nie musimy jednak kompletnie rezygnować z opcji konfiguracji bolidu. F1 2019 stawiając na realizm oferuje także rozwiązania, dzięki którym poczujemy się jak prawdziwi kierowcy danego zespołu. Wszystko to dzięki systemowi wirtualnych inżynierów, którzy po przejeździe dopytują o nasze wrażenia z prowadzenia pojazdu.

Zespół wyciąga wnioski również z udzielanych przez nas odpowiedzi na pytania w wywiadach. Specjaliści zespołu dokonają korekt ustawień, dzięki czemu bolid przy następnej okazji powinien prowadzić się znacznie lepiej. Gra tłumaczy wszystko w bardzo przystępny sposób, dlatego nie jest wykluczone, że po kilku sesjach sam zdecydujesz się na własne ustawienia.

Co natomiast, jeśli jesteśmy zupełnie początkujący i na początku nawet prowadzenie bolidu sprawia trudności? Jak co roku twórcy przewidzieli możliwość włączenia pewnych ułatwień, choćby w postaci ABS-u, kontroli trakcji czy nawet asysty hamowania. Wszystko to z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają wirtualne wyścigi.

f1_2019_05
F1 2019 kładzie duży nacisk na zaawansowany tryb kariery

Jeśli z kolei nie przepadasz za uczeniem się tras na pamięć, w każdym Grand Prix możesz zastosować skróconą wersję zawodów, dzięki czemu wyścigi nie będą trwać kilkudziesięciu minut, a nawet ponad godziny. Graczom, którzy preferują szybkie przeskakiwanie między torami, oddano również do dyspozycji optymalny tor jazdy.

To graficzne przedstawienie ścieżki, którą powinien poruszać się kierowca, aby na trasie tracił jak najmniej sekund. Wskazany tor przybiera także zmienne barwy - od zielonego, poprzez pomarańczowy i na czerwonym kończąc - wskazując tym samym miejsca, gdzie powinniśmy zwalniać czy wręcz gwałtownie hamować.

Wielu graczy, którzy decydowali się początkowo na nieco prostszą rozgrywkę, z czasem wyłączali kolejne ułatwienia, zwiększali liczbę okrążeń każdej imprezy, by finalnie zaznać pełnego doświadczenia wirtualnego F1. Co ważne, nie musimy posiadać kierownicy, aby wykręcać naprawdę szybkie czasy okrążenia - wystarczy pad, choć oczywiście nic nie zastąpi pełnych wrażeń z kółkiem i pedałami.

Jedno jest pewne - F1 2019 zostało zaprojektowane w bardzo przemyślany sposób, aby dobrze bawili się tu zarówno początkujący, jak i weterani Formuły 1. Można przekonać się samemu. Gra właśnie dzisiaj debiutuje na rynku.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami