Aktor Alfonso Ribeiro pozwał Epic Games za bezprawne wykorzystanie w Fortnite stworzonego przez siebie tańca, który w sieciowej grze dostępny jest jako emotka o nazwie „Fresh”.

Choreografia zadebiutowała w nadawanym w latach 90. ubiegłego wieku serialu komediowym „Bajer z Bel-Air”. W produkcji artysta wcielał się w rolę Carltona Banksa, który wykonywał właśnie popularny układ.

W rozmowie z serwisem TMZ adwokat aktora twierdzi, że deweloperzy odpowiedzialni za Fortnite - w którym taniec pojawił się w styczniu bieżącego roku - skopiowali podobiznę oraz „własność intelektualną” Amerykanina.

- Epic zarobiło rekordowe kwoty na dodatkach do gry, w tym emotkach takich jak „Fresh”. Studio na razie nie zrekompensowało, a nawet nie poprosiło o zgodę pana Ribeiro na używanie jego podobizny i kultowej własności intelektualnej - tłumaczy prawnik.

Zobacz też: Fortnite Battle Royale - poradnik dla początkujących

Co ciekawe, słynny taniec pojawił się też w innych produkcjach - między innymi w Destiny i serii NBA 2K. Artysta nie oskarżył na razie odpowiedzialnego za strzelankę studia Bungie, ale pozwał twórców koszykarskiego cyklu.

Warto zaznaczyć, że niedawno na drogę sądową z Epic Games wstąpił również raper 2 Milly. Muzyk także zarzuca autorom Fortnite bezprawne wykorzystanie jego własnego tańca, znanego pod nazwą „Swipe It”.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki