Just Cause 4 jest grą nastawioną przede wszystkim na akcję. W przeciwieństwie do wielu innych, współczesnych tytułów, autorzy nie wprowadzali na siłę rozwiązań bazujących na cichym eliminowaniu rywali czy ukrywaniu się przed nimi.

Zamiast tego większość starć, to otwarte bitwy z masą broni, latających w powietrzu pocisków oraz eksplodujących ładunków, budynków i pojazdów.

Aby przeżyć w tym rozgardiaszu warto trzymać się kilku przydatnych wskazówek.

Po pierwsze warto stale pozostawać w ruchu. W ten sposób stajemy się trudniejszym celem nie tylko dla zwykłych żołnierzy, ale również dla działek czy snajperów. Jeśli pozostajemy zbyt długo w jednym miejscu, to automatycznie prosimy się o kulkę.

z01

Druga sprawa to korzystanie z różnych elementów otoczenia. Wprawdzie w grze nie występuje typowy system osłon, w którym bohater może przylgnąć do jakiejś powierzchni, ale czasami warto schować się przed kulami za jakimś murem lub budynkiem. Należy jednak przy tym pamiętać, że sporo obiektów można zniszczyć lub wysadzić w powietrze, więc nie przywiązujmy się za bardzo do jednego schronienia.

Jeśli zostaliśmy już ostrzelani, a cały ekran pulsuje na czerwono, to szybko znajdźmy jakieś schronienie. Możemy ukryć się za jakimś wytrzymałym obiektem lub na przykład skorzystać z linki i spadochronu, aby wyrwać się z gorącego miejsca, uciec na chwilę rywalom i zregenerować zdrowie.

Podczas walki dobieraj odpowiednie bronie. Na dalekie dystanse możesz eliminować rywali ze snajperki, a na bliższe z karabinów i strzelb. Do niszczenia pojazdów czy na przykład działek obronnych, przydają się granaty i wyrzutnie rakiet. Broń i amunicję najlepiej zbierać po poległych rywalach i w specjalnych pudłach z uzbrojeniem.

z02

Korzystaj ze swoich gadżetów. Jeśli nie masz akurat amunicji, to przy pomocy linki możesz na przykład zabić wroga i podnieść po nim karabin. Jeśli skorzystasz z ulepszenia o nazwie dopalacz, to nawet samą linką jesteś w stanie doprowadzić do katastrofy wrogiego śmigłowca.

W przypadku gadżetów głównego bohatera, a zwłaszcza linki, nazywanej w grze zaczepem, jesteśmy ograniczeni niemal jedynie przez wyobraźnię. Twórcy oferują bowiem możliwości korzystania z balonów wysyłających wrogów w powietrze (wyciągarka), przyciąganie ich do różnych powierzchni (wciągarka) czy odpalania silników (dopalacz). Warto więc eksperymentować.

Staraj się też wykorzystywać pojazdy. Część z nich, jak auta osobowe, motory czy motolotnie, sprawdzają się głównie w eksploracji, ale jeśli zakradniesz się do wozu opancerzonego czy śmigłowca bojowego, to będziesz w stanie szybko rozprawić się nawet z całym wrogim oddziałem bez narażania się na poważne obrażenia, jak podczas walki na piechotę.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

RekomendacjaJust Cause 4 - Recenzja

Szalona i satysfakcjonująca destrukcja.

Just Cause 4 - Rozbrajanie Espady

Natarcie regionalne, port, ładunki wybuchowe.

Just Cause 4 - Zamknięcie Vendaval

Natarcie regionalne: opuszczona kopalnia, transmiter, obrona anteny.