Switch to nowa konsola firmy Nintendo - jednocześnie stacjonarna i przenośna. Możliwe jest granie na ekranie telewizora, jak na PS4 czy Xbox One, ale w dowolnym momencie możemy wyjąć konsolę (wyposażoną we własny wyświetlacz dotykowy) ze stacji dokującej i kontynuować rozgrywkę w innym pokoju, w pociągu czy w hotelu na wakacjach.

Przedstawiciele Nintendo zaznaczają, że nie mają zamiaru rezygnować ze wspierania swojej innnej przenośnej platformy - 3DS. Wciąż będą ukazywać się nowe tytuły także i na tę konsolkę.

Premiera, cena i specyfikacja

Nintendo Switch debiutuje 3 marca 2017 roku - także w Polsce. Cena wynosi około 1499 zł. Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach kolorystycznych - szarej oraz niebiesko-czerwonej. Zmiana kolorów dotyczy jednak wyłącznie podłączanych do tabletu kontrolerów JoyCon.

Zobacz: Nintendo Switch - Test

Nie przygotowano różnych wersji sprzętowych konsoli, a więc każdy egzemplarzy wyposażony jest w identyczny dysk o pojemności 32 GB. Konsola nie posiada czytnika dysków, a gry uruchamiane są z kartridżów.

W zestawie z każdą konsolą znajdują się:

  • Kontrolery JoyCon (prawy i lewy),
  • stacja dokująca,
  • JoyCon Grip (do podłączenia kontrolerów JoyCon, gdy konsola znajduje się w stacji dokującej),
  • ładowarka,
  • kabel HDMI,
  • uchwyty JoyCon Straps do bezpiecznego trzymania kontrolerów.
zzdd

Urządzenie może wyświetlać obraz w rozdzielczości 1080p na ekranie telewizora. Dotykowy ekran konsoli ma 6,2 cala i wyświetli obraz w 720p.

Pamięć wewnętrzna to 32 GB, ale użytkownicy mogą ją rozbudować dzięki kartom microSD. Bateria - przy korzystaniu z samej konsoli, niepodłączonej do stacji dokującej - wystarczy na od 3,5 do 6,5 godzin, zależnie od gry i używanych aplikacji.

Poza tym, jak informuje Digital Foundry, pozostałe podzespoły konsoli to:

  • CPU - cztery rdzenie ARM Cortex A57, maks. 2 GHz
  • GPU - 256 rdzeni CUDA, maks. 1 GHz
  • Architektura - Maxwell drugiej generacji
  • Pamięć - 4 GB

Switch oferuje też oczywiście możliwość gry online. Usługi sieciowe będą płatne od jesieni - abonament wyniesie prawdopodobnie mniej niż 120 zł na rok. Subskrybenci otrzymają, poza dostępem do trybów multiplayer i infrastruktury sieciowej, grę z konsoli NES lub SNES (na miesiąc).

Nowa konsola będzie wspierać figurki Amiibo.

Kontrolery i akcesoria

Nintendo Switch oferuje wiele różnych możliwości związanych z kontrolerami. Konsola została zaprojektowana z myślą o wygodnym graniu w dowolnym miejscu, a także o szybkim i bezproblemowym dołączaniem znajomych do zabawy.

Filozofię projektantów najlepiej oddają podstawowe kontrolery JoyCon. Dwa niewielkie urządzenia, przypominające nieco Wiimote z Wii, można wykorzystać w wielu konfiguracjach.

Domyślnie JoyCony są przymocowane do konsoli - wtedy możemy grać w trybie przenośnym. Ekran znajduje się pomiędzy kontrolerami. JoyCony można jednak odłączyć, a ekran postawić na stole czy biurku.

Kontrolery można trzymać oddzielnie w dwóch dłoniach, albo w bardziej tradycyjny sposób - używając uchwytu JoyCon Grip. Pozwala on zamienić dwa JoyCony w bardziej tradycyjny gamepad.

swkon
Przykładowe sposoby sterowania

Możliwe jest także sterowanie wyłącznie jednym JoyConem - dotyczy to jednak raczej prostszych gier, takich jak Super Bomberman R czy Mario Kart 8. Drugi JoyCon można wtedy przekazać towarzyszowi, by grać na jednym ekranie - na samej konsoli lub na monitorze czy telewizorze.

JoyCony wyposażono w wiele interesujących elementów i technologii - zaawansowane Rumble HD do dokładnego odwzorowania wibracji, czujnik IR umożliwiający sterowanie ruchowe, sensor do Amiibo i przycisk przechwytywania screenshotów.

Nintendo przygotowało też dodatkowy kontroler, który nie znajduje się w zestawie - tak zwany Pro Controller. Przypomina on klasyczne pady do Xboksa, choć najbliżej mu do podobnego kontrolera dla Wii U. Urządzenie kosztuje ok. 290 zł.

Najważniejsze gry

Nintendo Switch nie imponuje zestawem gier debiutujących w dniu premiery konsoli. Najważniejszym tytułem jest The Legend of Zelda: Breath of the Wild, która trafi też na Wii U.

Nowa odsłona popularnej serii wprowadza wiele zmian do klasycznej formuły. Twórcy zdecydowali się na ogromny, otwarty świat. Wciąż kierujemy poczynaniami Linka, który musi pokonać złe siły w krainie Hyrule. Skorzysta jednak z nowych, interesujących gadżetów - choćby magicznego tabletu, który pozwoli przenosić różne obiekty.

W dniu 3 marca w sprzedaży dostępny będzie także Super Bomberman R - z kampanią fabularną dla jednego gracza i trybem multiplayer nawet dla 8 graczy przy jednym ekranie. Do tego w sklepach znajdziemy zestaw minigier 1, 2, Switch.

Kolejne tytuły na wyłączność ukażą się w kolejnych miesiącach. Nietypowa bijatyka Arms zadebiutuje w kwietniu, podobnie jak Mario Kart 8 Deluxe. Latem do sklepów trafi kolorowa strzelanka Splatoon 2.

Pod koniec roku zadebiutuje Super Mario Odyssey - trójwymiarowa gra platformowa, przypominająca kultowe Super Mario 64 czy Super Mario Sunshine. Inne zapowiedziane gry na Switch to Fire Emblem Warriors czy Xenoblade Chronicles 2.

Multiplatformowe tytuły, które trafią na Nintendo Switch to między innymi Rime, Skyrim, FIFA 18, Minecraft, I Am Setsuna, Sonic Mania i Dragon Quest Heroes 2.

Reklama

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Redakcja Eurogamer.pl

Mateusz dołączył do zespołu w 2013 roku. Jest z-cą redaktora naczelnego, opiekuje się naszym kanałem YouTube, przygotowuje artykuły i recenzje, a czasami także poradniki. Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych.

Więcej artykułów od Mateusz Zdanowicz

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały