Skip to main content

ARK Survival Evolved - które surowce zbierać na początku

Co przyda się najbardziej?

Bez zbierania surowców trudno będzie przetrwać swój pierwszy dzień w Ark Survival Evolved. Trzeba w końcu coś pić i jeść, przydałoby się też miejsce, w którym można schronić się przed deszczem. Na tej stronie znajdziesz informacje o tym, co warto zbierać na samym początku przygody i do czego się to przyda.

  • Po rozpoczęciu nowej gry warto zacząć od zbierania jagód (Berries), które będą naszym głównym źródłem pożywienia. Można je zbierać wraz z włóknem (Fiber) z mniejszych krzaków (1). Z włókien można stworzyć też swoje pierwsze, szmaciane ubranie, które pomoże uporać się z negatywnymi skutkami chłodu i upału.
  • Dobrze jest też zacząć gromadzić inne surowce potrzebne do wytwarzania przedmiotów. Kamienie (Stone) potrzebne są do stworzenia pierwszych, prostych narzędzi i można zbierać je gołymi rękoma. Wystarczy podejść do mniejszej kupki kamieni, a nawet pojedynczych skał leżących na ziemi (2) i aktywować je przyciskiem akcji (Y/trójkąt na kontrolerze lub E na klawiaturze).
  • Drewno i słomę (Wood, Thatch) zbierzemy z drzew (3) w dowolnej formie oraz gałęzi lub pniaków leżących w okolicy. Dopóki nie wytworzymy sobie pierwszych narzędzi, możemy używać do zbierania gołych pięści, jednak ilość pozyskanych materiałów będzie dużo niższa, niż w przypadku użycia toporka. Drewno i słoma nadadzą się do budowy szałasu oraz rozpalenia ogniska.
  • Z większych skał (4) pozyskamy nie tylko kamienie, ale i krzemień, choć do wydobycia go potrzebne będzie nam narzędzie takie jak kilof. Krzemień jest niezbędny do rozpalenia ognia w palenisku czy stanowisku do gotowania, a także jest składnikiem wymaganym do wytworzenia pochodni, bez której nocą ani rusz.
  • Wodę pitną pozyskamy ze zbiorników wodnych. Aby się napić, wystarczy nacisnąć przycisk akcji (Y/trójkąt na kontrolerze lub E na klawiaturze) w pobliżu źródła wody (5).

Te surowce pomogą przeżyć pierwszy dzień czy dwa oraz pozwolą zbudować schronienie.

Oprócz zbierania, można też zapolować, co da nam mięso stanowiące przynętę na niektóre gatunki oraz pokarm (po przyrządzeniu nad ogniskiem - ale uwaga! Mięso się psuje z czasem!), a także skórę służącą za podstawę wielu schematów ubrań czy narzędzi. Skóra potrzebna jest m.in. do postawienia najprostszego łóżka w szałasie i uszycia bukłaku na wodę, z którym będzie można zawędrować nieco dalej w głąb wyspy.

Następnie: ARK Survival Evolved - które surowce zbierać na początku

Spis treści: ARK Survival Evolved - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: ARK Survival Evolved - jaki serwer wybrać

Zobacz także