Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

ARK Survival Evolved - jaki serwer wybrać

Czym różnią się różne serwery.

Pierwszą ważną decyzję w Ark Survival Evolved należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem właściwej gry. Musimy zdecydować, czy będziemy grać sami, czy z innymi graczami, a jeśli wybierzemy tę drugą opcję, to musimy też wybrać rodzaj serwera, na którym planujemy się rozgościć.

Niezależnie, czy chcemy grać solo, czy ze znajomymi, zaczynamy w tym samym miejscu - w menu głównym gry. Tu interesują nas dwie pierwsze opcje: JOIN ARK (1) oraz HOST \ LOCAL (2).


Na tej stronie:


Tryb dla wielu graczy

Opcja JOIN ARK (dołącz do Arki) przeniesie nas do trybu multiplayer.

1. Najpierw będziemy musieli wybrać serwer. Ich lista pojawi się na następnym ekranie (3). Serwery dzielą się na:

  • Oficjalne (Official), czyli prowadzone przez deweloperów. Progres postaci odbywa się na nich dość powolnie, ponieważ wszystkie ustawienia rozgrywki mają wartości domyślne.
  • Nieoficjalne (Unofficial), czyli zakładane przez graczy. Zwykle takie serwery cechują się zmienionymi zasadami rozgrywki, np. doświadczenie zdobywa się znacznie szybciej niż na oficjalnych serwerach.

2. Możemy też wybrać czy chcemy grać z kimś, czy przeciwko komuś (4):

  • Serwery PVP przeznaczone są do rozgrywki kompetytywnej między graczami. Można spodziewać się na nich najazdów ze strony zorganizowanych plemion, sporej ilości napaści, walki oraz częstej konieczności naprawiania lub budowania bazy od nowa.
  • Serwery PVE, gdzie rozgrywka skupia się na kooperacji z innymi ludźmi.

W tym oknie znajdziemy też informacje na temat mapy, na której odbywa się sesja (kolumna MAP), ilości graczy (kolumna PLAYERS; obecna / maksymalna ilość graczy), PING oraz ilość dni, przez które dany serwer pozostaje aktywny (kolumna DAY).

Dla przykładu - zaznaczony poniżej serwer EU-PVE-XboxOfficial-TheIsland152 to europejski serwer do rozgrywki kooperacyjnej PVE na platformie Xbox, założony i prowadzony oficjalnie przez deweloperów na mapie Wyspa (The Island). Gra na nim 5 osób, a limit wynosi 70 graczy. Serwer jest aktywny od 41552 dni.


Tryb jednoosobowy oraz zakładanie własnego serwera

Opcja HOST \ LOCAL przeniesie nas na ekran, na którym będziemy mogli zarówno stworzyć sesję gry jednoosobowej, jak i założyć własny serwer.

Tryb jednoosobowy uruchamiamy, wybierając opcję PLAY SINGLE PLAYER (uruchom tryb dla jednego gracza).

Własny serwer zakładamy wybierając opcję RUN DEDICATED SERVER (uruchom serwer dedykowany).

Ark jest trudną grą, w której ciężko dojść do czegoś samemu. Weterani zalecają zacząć od gry na nieoficjalnym serwerze PVE, na którym mnożnik zdobywanych punktów doświadczenia wynosi x2 lub x4, co jest wartością pozwalającą czerpać z gry satysfakcję ani nie zmieniając zabawy w żmudną harówkę, ani nie ułatwiając wszystkiego do przesady.

Warto też od początku zaprosić do gry znajomych i z nimi budować społeczność. Gracze będący w jednym plemieniu dzielą ze sobą odblokowane engramy, a zatem jedna osoba może odblokowywać elementy do budowy bazy, a druga skupić się wyłącznie na odblokowywaniu broni. Współdzielone są też surowce czy zdobywane punkty doświadczenia.

Przy zakładaniu własnego serwera - choćby w celu gry wyłącznie z własnymi znajomymi bez innych graczy - warto mieć na uwadze, że znajomi nie będą mogli grać na naszym serwerze, jeżeli będzie on wyłączony. Tę opcję zaleca się tylko w przypadku, gdy albo mamy bardzo zgraną ekipę, albo zamierzamy prowadzić serwer na dedykowanej stacji roboczej, która będzie aktywna cały czas.

Następnie: ARK Survival Evolved - rozwój postaci i punkty doświadczenia

Spis treści: ARK Survival Evolved - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: ARK Survival Evolved - które surowce zbierać na początku

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze