Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Among Us - jak uniknąć śmierci

Jak przetrwać i nie dać się zabić Impostorowi.

W Among Us twoim głównym zadaniem jako załoganta będzie wykrycie oszusta (Impostor) zanim zdąży on wszystkich wyeliminować. W tym rozdziale podpowiadamy, co warto robić i czego unikać, by zmniejszyć szansę na śmierć z ręki oszusta.

W grze niemal nigdy nie masz 100% pewności, kto dokładnie jest oszustem, co narzuca styl rozgrywki, w którym musisz podejrzewać każdego o złe intencje - takie też jest założenie gry. By zwiększyć swoje szanse na przeżycie, wystarczy stosować się do kilku zasad.

W pierwszej kolejności musisz starać się być cały czas w większej grupie. Wykonywanie zadań rozsianych po całym statku w tym niestety nie pomaga, lecz nie ma w grze nic gorszego niż samodzielne wędrówki po statku. Bardzo łatwo wtedy paść łupem oszusta. Staraj się, by w twoim pobliżu był przynajmniej jeden dodatkowy gracz - a najlepiej kilka osób (1).

Po drugie, pilnuj się w miejscach, w których do wykonania są zadania. W większości przypadków znajdują się one w pomieszczeniach z jednym tylko wejściem - jeśli będziesz w środku a drogę zajdzie ci oszust, nie masz żadnej szansy na przeżycie.

Mem o śmierci w Electrical nie pojawił się z niczego - miejsce to jest idealne dla oszusta, gdyż po zabójstwie może szybko uciec do wentylacji (2). Będąc w tego typu miejscach rozglądaj się i wypatruj ruchu innych graczy. Jeśli ktoś kręci się przy wejściu, postaraj się czym prędzej stamtąd uciec - gdyż najpewniej to oszust przygotowujący się do zabójstwa.

Kolejną rzeczą jest obserwacja innych graczy. Mimo że nie rozpoznasz bezpośrednio oszusta, poprzez przyglądanie się innym możesz wyłapać wskazówkę, która pozwoli ci go zdemaskować. Oszust najpewniej szukał będzie miejsca do zabójstwa, najlepiej takiego na uboczu. Jeśli zobaczysz kogoś wyskakującego z szybu wentylacyjnego, natychmiast to zgłoś - może to robić jedynie Impostor.

Oszust nie może też wykonywać zadań. Jeśli więc stoi przy jakimś terminalu przez kilka sekund, a następnie się od niego oddala, a pasek postępu zadań (3) nawet nie drgnął, może oznaczać, że jest to oszust - i stał tam tylko dla zmyłki. Oczywiście może też to być zwykły gracz z kilkuetapowym zadaniem, jednak bardzo często będzie to właśnie wrogo nastawiony gracz.

Ostatnią rzeczą, o której musisz pamiętać, jest raportowanie poczynań innych. Jeśli znajdziesz zwłoki, czym prędzej je zgłoś - przy okazji zwróć uwagę, czy z miejsca zabójstwa nie nadbiegł inny gracz. Jeśli masz podejrzenie co do konkretnej osoby, udaj się do terminala (4) w głównym pomieszczeniu i zwołaj zebranie. Przedstaw swoje argumenty i miej nadzieję, że gracze cię posłuchają - i że się nie mylisz.

Wszystko tak naprawdę rozbija się o spostrzegawczość, planowanie swoich kolejnych poczynań i koordynację wewnątrz drużyny. Zgranie, obserwowanie tego co dzieje się dookoła i natychmiastowe zgłaszanie jakichkolwiek odstępstw znacząco zwiększą waszą szansę na wygraną.

Następnie: Among Us - jak zgłaszać zwłoki innego gracza

Spis treści: Among Us - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Among Us - dyskusja i głosowanie

Komentarze