Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Xbox Network ma problemy od kilku dni. Gracze apelują o zmianę DRM

Winny jest Fortnite?

Serwery Xbox Network już od trzech dni mają problemy z działaniem w okresie wieczornego natężenia. Gracze narzekają, że niekiedy niemożliwe jest nawet uruchomienie gier single-player, co powinno skłonić do rozważań na temat zmian w systemie DRM.

Wczoraj wieczorem dział pomocy technicznej Microsoftu przepraszał użytkowników w Europie. Ci „natykali się na problemy z włączeniem pobranych tytułów lub rozpoczynaniem sesji Cloud Gaming” - napisano na Twitterze.

Xbox Network ma podobne problemy już trzeci wieczór z rzędu. Część graczy sugeruje, że winna jest wprowadzona niedawno możliwość zabawy w Fortnite w wersji iOS przez Xbox Cloud i związany z tym napływ użytkowników.

Za argumentem przemawia fakt, że kłopoty związane są także z usługą streamingową, potrzebną do wykonania nietypowego manewru. Osobną kwestią pozostaje jednak to, dlaczego nawet pozycje dla pojedynczego gracza muszą być „weryfikowane” przez sieć.

„Wyobraźmy sobie, że nie możemy czytać książki, bo gdzieś w Anglii płonie siedziba wydawcy” - dość kreatywnie porównuje Gene Park, dziennikarz Washington Post. „To szalone, że nie mogę grać w tytuły, które kupiłem, bo nie potrafią wziąć się garść i naprawić infrastruktury”.

„Problemy Xbox wyraźnie pokazują, że coś się musi zmienić w polityce DRM. Gry pobrane na mojej konsoli powinny być przez określony czas dostępne offline i bez weryfikowania na serwerze” - zgadza się „Parris” z podcastu Kinda Funny.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze