Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Windows 10 zadebiutuje latem

Także jako darmowa aktualizacja Windows 7 i 8.

Microsoft ogłosił, że system operacyjny Windows 10 zadebiutuje latem tego roku.

Niech żyje menu start

Planowana jest premiera w 190 krajach i 111 wersjach językowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, posiadacze Windows 7, 8 i 8.1 będą mogli pobrać system za darmo w ramach aktualizacji. Oferta wygaśnie rok po premierze.

Informacje ujawniono podczas konferencji Windows Hardware Engineering Community (WinHEC), organizowanej w Chinach. Nie podano dokładnej daty debiutu.

Amerykańska korporacja ma ambitne plany dla Windows 10. System ma zastąpić Windows 8 i zadziałać na wielu urządzeniach, co wymusiło niskie wymagania sprzętowe.

Podczas chińskiej prezentacji ujawniono także nowy system biometrycznej autentykacji użytkowników - Windows Hello. Technologia zastąpi standardowe hasło, wprowadzając skanowanie twarzy, oka lub odcisk palca.

Microsoft stara się także usunąć jedną z największych przeszkód dla mniej zaawansowanych użytkowników. Choć szczegóły nie są jeszcze znane, to przejście na Windows 10 będzie najpewniej wymagało jedynie instalacji aktualizacji z poziomu Windows Update.

Graczy w nowym systemie operacyjnym zainteresuje na pewno równoczesny debiut bibliotek DirectX 12, a także nowa aplikacja Xbox, w większym stopniu integrująca konsole z komputerami osobistymi. Na chińskiej konferencji zapowiedziano również bliską współpracę z firmą Tencent przy przenoszeniu League of Legends.

Microsoft planuje szeroką integrację urządzeń
Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze