Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Tibia - klasy postaci: najlepsze wskazówki

Podstawowe informacje na temat podziału klas.

Świat Tibii pełen jest potworów i magii. Chcąc w nim przetrwać, każdy podróżnik musi zdecydować o swoim powołaniu (vocation), które my będziemy nazywali klasą postaci. Do wyboru są 4 opcje: Knight, Paladin, Sorcerer, Druid. Po skończeniu samouczka trafiamy do rejonu początkujących graczy (Dawnport lub Rookgaard), gdzie możemy sprawdzić różnice pomiędzy poszczególnymi zawodami. Następnie, chcąc udać się na główny kontynent, czyli rozpocząć właściwą podróż, musimy zdecydować, kim będziemy grali.

Jest to ważna decyzja, bowiem nie tylko określi nasz styl gry oraz rolę - od tego wyboru nie ma odwrotu. Poniżej znajdziecie omówienie każdego powołania oraz znajdziecie garść porad, by zadanie to było łatwiejsze. Poniże znajduje się rozpiska przyrostu cech charakterystycznych poszczególnych klas.

Cechy Knight Paladin Sorcerer Druid
Punkty życia na poziom 15 10 5 5
Punkty many na poziom 5 15 30 30
Punkty many na poziom 25 20 10 10
Regeneracja życia szybka umiarkowana powolna powolna
Regeneracja many powolna umiarkowana szybka szybka
Tylko 4 klasy, a tak wiele możliwości

Promocja, czyli nasz bohater awansuje

Zanim przejdziemy do porad dotyczących poszczególnych herosów, warto zapoznać się z systemem promocji (promotions). Wszystkie klasy postaci mają indywidualne promocje, dające im dostęp do nowych zdolności, oraz zwiększające przyrost poszczególnych statystyk, jak np. ilość punktów many co poziom. Warto zatem zainteresować się możliwością awansu, bowiem ta otwiera nowe ścieżki w Tibii.

Co zapewnia promocja?

  • Nowy tytuł - klasa po promocji awansuje w swoją wersję elitarną, otrzymując tym samym nowy tytuł. Mamy zatem Elite Knight, Royal Paladin, Master Sorcerer, oraz Elder Druid.
  • Zwiększona regeneracja - głównym atrybutem promocji jest zwiększona regeneracja zasobów. Druidzi i Magowie szybciej przywracają sobie manę, zaś Rycerze otrzymują więcej punktów HP. Paladyni zyskują i to i to, ale mniej niż pozostali.
  • Więcej Soul Points - bohaterowie po promocji zyskują większą ilość Soul Points. W sumie mogą posiadać ich aż 200, w odróżnieniu do zwykłych klas postaci, które mają 100. Co ciekawe, również ich regeneracja została zwiększona - awans zapewnia 1 Soul Point co 15 sekund!
  • Mniejsze kary za śmierć - za pożegnanie się z życiem, herosi po promocji otrzymują mniejsze kary utraty punktów doświadczenia i zdolności.
  • Dodatkowy czar - awans to również dostęp do nowej magii!

Nie każdy może jednak otrzymać promocję. Wpierw trzeba udać się do jednej z niżej wymienionych postaci:

  • Król Thais
  • Królowa Carlin
  • Władca krasnoludów w Kazordoon
  • Wielki wezyr Ankrahmun

Spis treści: Tibia - poradnik i najlepsze wskazówki

Następnie: Tibia - klasy postaci: knight

Zobacz także:

- Tibia - klasy postaci: paladin

- Tibia - klasy postaci: sorcerer

- Tibia - klasy postaci: druid


To oni decydują, czy dany bohater zasłużył na awans. Wymagania nie są specjalnie ciężkie, chociaż dla początkującego gracza mogą sprawić pewne trudności. Po pierwsze, heros chcący otrzymać promocję, musi mieć przynajmniej 20 poziom. Dodatkowo, musi jednokrotnie podarować 20 tysięcy sztuk złota, by jego prośba została rozpatrzona. Jakby jednak tego było mało, należy posiadać konto Premium.

Po spełnieniu tych wymagań, dana postać otrzyma promocję. W chwili, gdy naszemu kontu skończy się czas Premium, heros również utraci awans. Na szczęście, gdy ponownie będziemy mieli Premium, bohater znów stanie się elitarną klasą i to bez dodatkowych opłat.

Read this next