Skip to main content

„Streamerka od fal mózgowych” już w ogóle nie potrzebuje kontrolera

Elden Ring bez trzymanki, dosłownie.

Streamerka, która zasłynęła z grania w Elden Ring przy pomocy fal mózgowych, nie przestaje zadziwiać. Perrikaryal znalazła sposób, by całkowicie zrezygnować z gamepada, i potrafi już grać bez używania rąk.

Od razu wyjaśnijmy, że Perri podczas gry korzysta elektroencefalografu, czyli urządzenia do odczytywania aktywności elektrycznej mózgu, które skalibrowane było w taki sposób, aby konkretne sygnały przypisane były do konkretnych akcji wykonywanych przez postać na ekranie. Pozwalało to streamerce atakować, bronić się czy wykonywać uniki wyłącznie za pomocą myśli.

Niestety urządzenie nie było w stanie zapewnić możliwości poruszania się postacią, więc Perri musiała posiłkować się w tym celu klasycznym kontrolerem. Najwyraźniej te ograniczenia stały się już przeszłością, a podczas niedawnej transmisji streamerce udało się całkowicie pozbyć pada, co widzimy na udostępnionym przez nią fragmencie nagrania.

Trzeba przyznać, że robi to ogromne wrażenie, a skuteczne sterowanie postacią bez pomocy klasycznego kontrolera może wprawić w osłupienie. Jak Perrikaryal tłumaczy na Twitterze, testuje obecnie rozwiązania oparte na żyroskopie, co najprawdopodobniej widzimy na udostępnionym klipie. Wygląda na to, że nowy gadżet pozwala przenieść niewielkie ruchy głowy na postać w Elden Ring.

Innymi słowy, streamerka używa własnej głowy jako lewej gałki analogowej, co w połączeniu z elektroencefalografem pozwala jej w pełni kontrolować postać bez użycia rąk. Perri obiecała, że wkrótce dokładnie wyjaśni zasadę działania mechanizmu, ale na razie sprawdza jeszcze różne możliwości. Choć cały pomysł sprawia wrażenie nastawionego na wyświetlenia, to Perri pokazuje, że tak naprawdę każdy może grać w gry - nawet jeśli używanie klasycznego kontrolera nie wchodzi w rachubę choćby ze względów zdrowotnych.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Zobacz także