Skip to main content

Elden Ring (dodatek) - Dowódca Gajusz

Jeździec na dziku.

Dowódca Gajusz to opcjonalny boss, z którym możemy się zmierzyć w dodatku Shadow of the Erdtree do Elden Ring. Znajdziemy go w pobliżu tylnej bramy z Donżonu Cienia, a strzeże on dostępu do niewielkiego obszaru Ostrowidok. Na tej stronie zamieszczamy porady, jak pokonać bossa.


Na tej stronie:


Dowódca Gajusz - gdzie znaleźć

Gajusz nie jest na szczęście trudny do znalezienia. Musimy udać się do miejsca łaski nazwanego Donżon cienia, tylna brama. Chwilę po wyjściu naszej postaci na dużą polanę ze wbitymi w ziemię mieczami, zobaczymy naszego przeciwnika czekającego po drugiej stronie. Po podejściu na dostateczną odległość wróg ruszy do ataku.


Dowódca Gajusz - jak się przygotować

Dowódca Gajusz to wymagający przeciwnik, dlatego warto się dokładnie przygotować do starcia.

 • Wykorzystaj posiadane runy, aby maksymalnie rozwinąć swoją postać. Jeśli masz zapas kamieni kowalskich, to warto rozważyć powrót do Stołu Utraconej Łaski i wzmocnienie swojego wyposażenia u kowala.
 • W miejscu odpoczynku wykorzystaj znalezione Fragmenty Ostrodrzewa i Prochy czcigodnego ducha, aby zwiększyć swoje błogosławieństwa (wpływają na odpowiednio: moc gracza i moc przyzwanych towarzyszy). Błogosławieństwa działają pasywnie i mogą znacznie ułatwić starcie.
 • Gajusz jest podatny na efekt Krwawienia. Warto wyposażyć się w broń, która nakłada na przeciwnika ten status, aby ułatwić sobie walkę.
 • Jeśli w pobliżu widzisz znaki przywołania pozostawione przez innych graczy, to śmiało zaproś ich do pomocy. Mogą być nieocenionym wsparciem w trakcie starcia. Pamiętaj jednak, że po dołączeniu do sesji multiplayer nie możesz przywoływać duchów dzwonkiem.
 • Chociaż może się wydawać, że Dowódca Gajusz zadaje obrażenia oparte na magii, to tak naprawdę są to obrażenia grawitacyjne. Tak więc zbroja i talizmany zwiększające odporność na obrażenia magiczne w tym wypadku się nie przydadzą.
 • Pomimo, że możemy podczas tego starcia walczyć na grzbiecie konia, to lepszą taktyką może się okazać poruszanie pieszo.

Dowódca Gajusz - I etap walki

Boss nie zaatakuje nas od razu po wejściu na arenę. Dzięki temu mamy nieco dodatkowego czasu na przygotowanie się, między innymi poprzez przyzwanie duchów czy użycie przedmiotów wzmacniających.

 • Przeciwnik najczęściej rozpoczyna walkę od wykonania szarży w kierunku gracza. Najlepszą obroną będzie unik wykonany w przód, jednak uważając jednakowo na wyciągniętą lancę wroga, jak i kopyta ujeżdżanego przez niego dzika.
 • W początkowym etapie walki najlepiej pozostawać w pobliżu bossa, ponieważ to daje nam lepszą szansę na uniknięcie ataków długą lancą. Podstawowa kombinacja ciosów wroga składa się z pięciu uderzeń, wśród których będą szerokie zamachnięcia wspomnianą bronią oraz uderzenia głową dzika. Pamiętajmy, że jeśli znajdziemy się za dzikiem, to ten może nas kopnąć tylnymi kopytami.
 • Jeśli znajdujemy się w pewnej odległości od Gajusza, to ten przywoła kilka kamieni, które wystrzelą w naszą stronę, pokrywając spory obszar. Zamiar wykonania tego ataku możemy rozpoznać po nakreśleniu przez bossa okręgu w powietrzu za pomocą lancy.
 • Przeciwnik ma też w swoim arsenale inny, podobny atak. Jeśli cofnie swoją broń, a ta zacznie świecić na fioletowo, to w naszą stronę zostanie wystrzelony pocisk fioletowej energii. Ten atak jest bardziej skondensowany i zadaje większe obrażenia, ale na mniejszym obszarze.
 • Alternatywny wariant powyższego ciosu Gajusz może też wykonać podczas walki w zwarciu. Ponownie - jeśli jego broń zaczyna świecić na fioletowo, to po chwili boss wbije ją w ziemię, wywołując duży wybuch fioletowej energii. Dodatkowo może nas wyrzucić w powietrze, jeśli znajdziemy w jego pobliżu w momencie, gdy z impetem wyrywa swoją lancę z ziemi.

Dowódca Gajusz - II etap walki

Drugi etap walki rozpoczyna się, kiedy pozbawimy bossa około połowy paska zdrowia. Gajusz wywoła wtedy wybuch fioletowej energii, a do tego sam zacznie świecić na ten kolor. Od tego momentu wszystkie jego dotychczasowe ciosy staną się znacznie mocniejsze, a dodatkowo pojawią się całkowicie nowe.

 • Jednym z najniebezpieczniejszych ataków w drugim etapie walki jest uderzenie z powietrza. Kiedy zobaczymy, że boss wyskoczył wysoko w górę, to po chwili zacznie obracać się dookoła i uderzy w nas z ogromnym impetem. Ten cios jest wystarczająco silny, aby pozbawić sporej porcji zdrowia (a nawet całego zdrowia) nawet dobrze rozwinięte postacie.
 • Innym atakiem, jaki pojawia się w tym etapie, jest próba przygniecenia nas przez Dzika. Kiedy zwierz stanie na tylnych kopytach, należy jak najszybciej odskoczyć w tył lub na boki, aby uniknąć przygwożdżenia.
 • Ostatnim nowym atakiem w tym etapie walki jest Czarna Dziura. Dzik stanie dęba, a Gajusz uniesie swoją lancę w górę. Po chwili z broni wyleci kula fioletowej energii. Jeśli znajdziemy się w jej zasięgu działania (fioletowa aura), to zostaniemy przyciągnięci do centrum czarnej dziury i potraktowani silną eksplozją. Pod sam koniec walki boss może przywołać kilka czarnych dziur naraz.

Dowódca Gajusz - nagrody

Za pokonanie bossa otrzymamy:

 • Wizerunek jeźdźca na dziku
 • 230 tys. runów

Spis treści: Elden Ring - Poradnik, Solucja

Zobacz także