Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Starfield - umiejętności, rangi, zdolności

Jak kupować i rozwijać.

Najważniejszym aspektem rozwoju postaci w Starfield jest zdobywanie nowych umiejętności i zdolności. System opiera się o rangi i jest całkiem inny od pozostałych gier Bethesdy. Na tej stronie dowiesz się, jak kupować umiejętności i kiedy możesz to zrobić.

Umiejętności kupuje się, przechodząc do kategorii Umiejętności (1) w menu postaci.

Zdolności są podzielone na kategorie (2): fizyczne, społeczne, bojowe, naukowe i techniczne. Początkowo dostępne są do kupienia tylko umiejętności z pierwszych rzędów (3) każdej kategorii, a rzędy niższe są niedostępne. Zdolności z pierwszych rzędów to najczęściej bardzo podstawowe zdolności, które odblokowują bazowe mechaniki w grze, np. pełnoprawne skradanie, kradzież, używanie plecaków odrzutowych itp.

Do kupowania zdolności i rang (o nich za chwilę) używamy punktów rang. Jeden punkt rangi otrzymujemy za każdy awans postaci na wyższy poziom. Dostępną liczbę punktów rang (4) widzisz w lewym dolnym rogu ekranu.

  • Jeśli chcesz kupić umiejętność, musisz na nią wydać jeden punkt rangi. Wykupienie bazowej umiejętności oznacza, że ta umiejętność ma teraz 1. rangę. Kliknij na umiejętność, by zobaczyć szczegóły kolejnych rang (5)
  • Aby odblokować 2. rangę, musisz wykonać wyzwanie 1. rangi (6). W przypadku kradzieży jest to konieczność wykonania pięciu kradzieży kieszonkowych
  • Kiedy wykonasz wyzwanie rangi, kolejna ranga zostanie odblokowana, ale będziesz musiał wydać na nią punkt rangi, żeby ją zdobyć

Najwyższa ranga to 4. i oznacza ona zostanie ekpertem w ramach danej umiejętności. W przypadku kradzieży oznacza to zwiększenie szans na powodzenie o 50%.

Umiejętności z niższych rzędów są dostępne dopiero wtedy, kiedy wydasz określoną liczbę punktów rang na wyższych rzędach w ramach danej kategorii. Przykładowo żeby uzyskać dostęp do drugiego rządu zdolności w kategorii Społeczne, trzeba wydać łądnie 4 punkty rang w pierwszym rzędzie kategorii Społeczne - na dowolne umiejętności.

Kiedy wskazujesz dany rząd umiejętności, u dołu widzisz informację, ile jeszcze musisz wydać punktów w danej kategorii, by odblokować rząd (7).

Im wyższa ranga, tym lepsza lub wydajniejsza dana umiejętność. Innymi słowy, w Starfield musisz zdecydować, czy chcesz zdobywać nowe bazowe umiejętności, czy specjalizować się w tych już zdobytych - bo za wszystko „płacisz” punktami rang. Musisz też przemyśleć, czy wolisz odkryć podstawy wszystkich kategorii, czy inwestować tylko w kilka wybranych, a resztę pozostawić pustą.

Spis treści: Starfield - Poradnik, Solucja

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze