Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stardew Valley - jak zacząć: porady na start

Co robić przez pierwsze dni, jak zarabiać pieniądze, wskazówki.

Stardew Valley jest dość skomplikowaną grą, która od początku daje ci wolną rękę. Nie da się tutaj co prawda przegrać, ale nieodpowiednie działania mogą znacząco spowolnić twój progres. Z tej strony dowiesz się co robić przez pierwsze dni - i czego unikać - by odnieść sukces.


Na tej stronie:


Sprawdź swój ekwipunek

Na początku rozgrywki będziesz miał kilka narzędzi w ekwipunku. Są to:

  • Siekiera (Axe) (1) - za jej sprawą wytniesz drzewa i rozbijesz gałęzie (Branch) walające się na działce;
  • Motyka (Hoe) (2) - umożliwia tworzenie pól pod uprawy;
  • Konewka (Watering Can) (3) - służy do podlewania upraw. Pod ikonką znajdziesz wskaźnik napełnienia - gdy się wyczerpie, wykorzystaj pobliskie źródełko bądź dowolną studnię, by ją napełnić;
  • Kilof (Pickaxe) (4) - dzięki niemu możesz rozbijać kamienie i skały, przyda się także w kopalni;
  • Kosa (Scythe) (5) - za pomocą tego narzędzia możesz szybko usuwać trawę. Jeśli wybudujesz silos, ścięcie trawy pozwoli ci zebrać siano (Hay).

Powyższe narzędzia pozwolą ci wykonywać wszystkie czynności na farmie.


Wykorzystaj nasiona, z którymi rozpoczynasz rozgrywkę

Pierwszego dnia zabawy znajdziesz w swoim domu pudło (6). Jeśli wejdziesz z nim w interakcję, zbierzesz 15 nasion pasternaka (Parsnip Seeds). Zasiej je jak najszybciej na działce, by już po kilku dniach zebrać plony - i zarobić pieniądze.


Twórz pola o wielkości 3x3

Od samego początku wyrób sobie nawyk, by tworzyć pola o wielkości 3x3 (7). Mogą to być dłuższe odcinki, np. 15x3, ale generalnie chodzi o to, by miały przynamniej 3 kratki szerokości i 3 wysokości.

Powody są dwa. Po pierwsze, tego typu pola łatwiej jest obrabiać - szczególnie, gdy ulepszysz konewkę. Po drugie, każde pole 3x3, na którym jest kalafior (Cauliflower), melon (Melon) lub dynia (Pumpkin) ma 1% szansy każdego poranka na stanie się wielkim owocem bądź warzywem.

Z tego typu zbioru możesz pozyskać dwa razy więcej plonów, niż w przypadku regularnych warzyw czy owoców.


Nie trać energii na zbędne czynności

Energia (8) twojej postaci jest cały czas widoczna w prawym dolnym rogu ekranu. Każda czynność - jak oranie, rozbijanie kamieni czy wycinka drzew - ją zużywa. Gdy pasek się wyczerpie, twoja postać będzie osłabiona - a jeśli dalej będziesz pracował, otrzymasz karę do szybkości.

Jako że przez pierwsze dni nie masz jedzenia, dzięki któremu możesz zregenerować ten zasób, ogranicz wykonywane czynności do tych niezbędnych. Nie usuwaj nadmiernej ilości pni czy kamieni z działki, nie twórz też większej ilości pól, niż potrzebujesz.


Zbieraj przedmioty rozrzucone na mapie

Gdy wykonasz wszystkie zadania na farmie, nie kończ jeszcze dnia. Przebiegnij się po mieście i poszukaj dziko rosnących roślin czy kwiatów (9). Możesz w ten sposób zebrać mnóstwo cennych przedmiotów, które przydadzą ci się podczas festiwalów czy jako prezenty dla innych postaci. Część z nich jest też po prostu jadalna i pozwoli przywrócić energię i zdrowie.


Codziennie oglądaj telewizor

Na początku każdego dnia wejdź w interakcję z telewizorem (10) w twoim domu. Możesz dzięki temu sprawdzić pogodę (Weather Report ) (11) czy poznać wróżbę (Fortune Teller) (12). Pierwsze pozwoli ci poznać pogodę na następny dzień, drugie czy będziesz miał danego dnia szczęście - co sprawi, że więcej plonów będzie lepszej jakości.

Raz w tygodniu pojawi się także opcja przeglądnięcia audycji, z której nauczysz się nowego przepisu kulinarnego.


W czasie deszczu zajmij się innymi aktywnościami

Deszcz to prawdziwe błogosławieństwo w Stardew Valley, gdyż oznacza, że nie musisz tego dnia zajmować się podlewaniem. Wykorzystaj ten czas na wypad do kopalni, wykonywanie zadań dla mieszkańców czy zbieranie przedmiotów na mapie.


Rozmawiaj z napotkanymi mieszkańcami

Regularne rozmowy z mieszkańcami pozwolą ci na poprawę relacji. Dobre relacje z kolei przełożą się na przyjaźnie - a to może zaowocować darmowymi przedmiotami, zadaniami czy innymi profitami. Poświęć te kilka dodatkowych sekund na rozmowę z postacią, na którą akurat wpadłeś.


Ulepszaj narzędzia

Narzędzia, z którymi rozpoczynasz rozgrywkę, możesz z czasem usprawniać. Dzięki temu będziesz z ich pomocą pracował szybciej i wydajniej - konewka podleje nawet kilkanaście pól za jednym razem, siekiera czy kilof szybciej rozłupią drzewo czy rozbiją kamień.

Zagadnienie to szczegółowo opisujemy na stronie narzędzia: jak ulepszać, poziomy.


Pamiętaj, że możesz w każdej chwili powtórzyć dzień

Gra zapisuje się wyłącznie wtedy, gdy kładziesz się spać i nastaje nowy dzień. Oznacza to, że jeżeli coś pójdzie nie po twojej myśli, możesz po prostu wyłączyć grę, włączyć ją na nowo i wczytać ostatni zapis. Rozpoczniesz na początku dnia i będziesz mógł podejść do niego ponownie.

Spis treści: Stardew Valley - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Stardew Valley - plecak: jak zwiększyć ekwipunek

Komentarze

More On Stardew Valley

Najnowsze artykuły