Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stardew Valley - kopalnia: jak wejść, poziomy

Gdzie znaleźć kopalnie i jak ją odblokować, co można znaleźć w środku.

Kopalnia to jedno z miejsc w Stardew Valley, w którym możesz walczyć z potworami i pozyskiwać cenne surowce. Z tej strony dowiesz się gdzie ją znaleźć, ile jest poziomów, a także kiedy najlepiej się tam wybierać.


Na tej stronie:


Wejście do kopalni - jak odblokować

Kopalnię (Mine) znajdziesz w północno-wschodniej części mapy. Wejście zablokowane jest przez głaz (1). By je odblokować, musisz po prostu poczekać pięć dni - gdy przyjdziesz tutaj przynajmniej szóstego dnia, wejście będzie otwarte (2).

Po wejściu do środka rozpocznie się krótka rozmowa, w trakcie której otrzymasz swoją pierwszą broń w grze - zardzewiały miecz (Rusty Sword) (3). Wykorzystasz ją właśnie w tym miejscu, do walki z potworami.


Zejście do podziemi, liczba poziomów

By zejść na dół, wejdź po prostu w drabinę (4) widoczną tuż obok.

Znajdziesz tutaj trochę skał (5), które możesz rozbić przy pomocy kilofa (Pickaxe). Większość z nich pozwoli ci zdobyć kamień (Stone), pod jednym znajdziesz też drabinę (6), dzięki której zejdziesz na niższy poziom.

W ten sposób musisz przemieszczać się w dół, trafiając na coraz głębsze poziomy. Aktualny poziom podziemia (7) sprawdzisz spoglądając w lewy górny róg ekranu. Podziemie liczy łącznie aż 120 poziomów.

Począwszy od poziomu drugiego, będziesz trafiał na wrogów (8), z którymi musisz walczyć za pomocą wspomnianego wcześniej miecza. Uważaj na zadawane przez nich obrażenia - jeśli twój pasek zdrowia spadnie do zera, zostaniesz wyrzucony z podziemia i upuścisz zebrane przedmioty. Możesz je potem odkupić, jednak kosztuje to trochę złota.

Od drugiego poziomu zaczniesz także systematycznie trafiać na rudy (9) - rozbicie ich pozwoli ci zdobyć metale, takie jak miedź (Copper) czy żelazo (Iron). Są one wymagane do ulepszania narzędzi i tworzenia bardziej zaawansowanego ekwipunku.


Kopalnia - porady

Na koniec garść porad, które mogą okazać się przydatne podczas wypraw pod ziemię:

  • Co 5 poziomów odblokujesz windę (10). Pozwoli ci ona potem szybko wrócić do odblokowanego poziomu podziemia, bez konieczności przebijania się przez wszystkie drabiny;
  • Deszczowa pogoda to świetny moment na wypad do kopalni. Nie musisz wtedy podlewać swoich grządek, możesz więc poświęcić ten czas na oczyszczenie kilku poziomów podziemi;
  • Kopalnia to świetne miejsce na zdobywanie artefaktów. Możesz je oddać Guntherowi w muzeum, by zyskać cenne nagrody.

Spis treści: Stardew Valley - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Stardew Valley - pory roku: zmiana, wpływ na uprawę

Komentarze

More On Stardew Valley

Najnowsze artykuły