Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Spór Apple i Epic Games może wpłynąć na całą branżę gier - uważa sędzia prowadząca sprawę

Prognozuje "poważne konsekwencje".

 • Sędzia przypomina, że prowizję w wysokości 30 proc. pobierają też producenci konsol
 • Prowadząca sprawę zaznacza, że wciąż ma za mało informacji, by wydać wyrok
 • Trwający konflikt pomiędzy Apple i Epic Games może mieć „znaczące i poważne konsekwencje” dla całej branży gier - przekonuje prowadząca sprawę sędzia Yvonne Gonzales Rogers.

  W dokumentach sądowych kobieta zwraca uwagę, że 30-procentowa prowizja, którą koncern odpowiedzialny za iPhone'y i iPady pobiera od transakcji w App Store - co jest przedmiotem wspomnianego sporu - narzucają także producenci konsol.

  „Sony, Nintendo i Microsoft zarządzają podobnymi zamkniętymi platformami, jak Apple, a sprzęt, system operacyjny, rynek cyfrowy i płatności należą wyłącznie do właścicieli usług” - napisała sędzia, cytowana przez serwis VGC.

  Cover image for YouTube videoNineteen Eighty-Fortnite - #FreeFortnite

  Gonzales Rogers podkreśla jednocześnie, że ostateczny wyrok powinien uwzględniać „potencjalne znaczące i poważne konsekwencje dla Sony, Nintendo i Microsoftu oraz ich platform gier wideo”.

  Sędzia wspomina, że Epic Games próbuje argumentować, że system iOS różni się od konsol, które - podobnie jak komputery - do działania wymagają zasilania z gniazdka elektrycznego i dodatkowego ekranu, a co za tym idzie nie pozwalają grać w trybie przenośnym.

  Gonzales Rogers zaznacza jednak, że twórcy Fortnite i silnika Unreal Engine pomijają fakt, że Switch, laptopy i tablety umożliwiają zabawę w wariancie mobilnym, więc dla konsumenta mogą być podobne do iPhone'ów i iPadów. Przyznaje jednak, że jest za wcześnie, by wydać finalny werdykt w tej kwestii.

  Nie jesteś zalogowany!

  Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

  W tym artykule

  Fortnite

  Android, iOS, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Mac, Nintendo Switch

  Powiązane tematy
  O autorze
  Awatar Piotr Bicki

  Piotr Bicki

  News Editor

  Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

  Komentarze