Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Serial 1899 - kto wysyłał listy

Kim jest nadawca listów i po co je wysłał.

Jednym z katatalizatorów wydarzeń w serialu „1899”, szczególnie w pierwszych odcinkach, są tajemnicze listy i koperty, które otrzymali kluczowi bohaterowie podróżujący statkiem Cerberus. Na tej stronie wyjaśniamy, kto je wysłał i dlaczego to zrobił.

UWAGA NA SPOILERY: Na tej stronie zdradzamy zakończenie serialu 1899. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Na tej stronie:


Koperta z listem do Maury

Na początku serialu widzimy, że główna bohaterka - Maura - otrzymuje tajemniczy list. Wszystko wskazuje na to, że jest to list od brata - Ciarana. W środku znajduje się fragment gazety, w której możemy przeczytać o zaginięciu statku Prometeusz, cztery miesiące wcześniej.

Dodatkowo Ciaran pozostawia informację, że dowiedział się, co zrobił ich ojciec - Henry. Wszystko natomiast wyjaśni, gdy Maura dotrze do Nowego Jorku na statku Cerberus. „Nie ufaj nikomu” - czyta na końcu.

Gazeta z wiadomością o zaginięciu Prometeusza - wymusza na bohaterach chęć odnalezienia statku i poznania jego tajemnicy

Dowiadujemy się również, że Maura miała spotkać się z bratem Ciaranem przed podróżą Cerberusem, ale ostatecznie brat się nie pojawił. Maura przypuszczała więc na początku, że Ciaran wsiadł cztery miesiące wcześniej na Prometeusza i zaginął wraz ze statkiem. To dlatego tak bardzo jest zainteresowana odnalezieniem Prometeusza.


Kto jest nadawcą listów

Wkrótce dowiadujemy się, że podobne listy mają inni kluczowi pasażerowie, w tym kapitan okrętu - Eyk. W jego przypadku również jest to fragment gazety, a także fotografia rodziny. Zarówno dla Maury, jak i Eyka listy są pewnego rodzaju wyzwalacz - włącznik, który ma ich zmusić do podjęcia działania.

Gdy już dowiadujemy się, że wszyscy przebywają w symulacji, a Maura jest jej pierwotnym twórcą, poznajemy także motywy jej ojca - Henry'ego. To on przejął kiedyś kontrolę nad symulacją, aby przeprowadzić eksperymenty na zachowaniu ludzi (więcej o tym w naszym wyjaśnieniu zakończenia serialu).

  • ODPOWIEDŹ: Choć Maura myśli, że to brat Ciarat jest nadawcą listu do niej, w rzeczywistości za wysłanie wszystkich listów i ich przygotowanie odpowiada właśnie Henry. Jest to istotne w kontekście badań, które przeprowadzał, dopóki nie został sam uwięziony w symulacji. Nie poznajemy pełnej zawartości kopert innych podróżujących. Wiemy jednak, że stanowią dla nich coś bardzo ważnego - wspomniany już wyzwalacz, który motywuje ich do konkretnych działań.

Więcej o serialu 1899:

Read this next