Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Roblox wyprzedził Activision jako największy wydawca w USA

Przynajmniej na giełdzie.

Activision Blizzard nie jest już największym wydawcą gier w Stanach Zjednoczonych, na najważniejszym rynku wirtualnej rozrywki. Firmę wyprzedził Roblox, właściciel platformy o tej samej nazwie.

„Największym” pod względem kapitalizacji - łącznej wartości wszystkich akcji na giełdzie. Porównanie umożliwia fakt, że Roblox w marcu stało się publiczną spółką, notowaną w Nowym Jorku.

Od tego czasu cena akcji firmy stopniowo rosła, a opublikowane we wtorek - bardzo optymistyczne - dane na temat przychodów za ostatni kwartał podniosły kurs akcji aż o 40 procent.

Tymczasem Activision Blizzard w ostatnich miesiącach zmierza w odwrotnym kierunku. Inwestorom nie spodobały się ostatnie informacje o opóźnieniu Diablo 4 i Overwatch 2, a także trwające kontrowersje związane z pozwami sądowymi.

Wszystko to sprawiło, że Roblox Corporation osiągnęło wczoraj kapitalizację na poziomie 62 miliardów dolarów. Teraz wartość spadła w okolice 57 miliardów, ale to nadal powyżej Activision Blizzard, plasującego się na poziomie ok. 52,5 mld. Dla porównania, EA to około 40 mld. dol.

Roblox to platforma, na której - w uproszczeniu - dzieci tworzą gry dla innych dzieci. Twórcy mogą monetyzować swoje projekty, zarabiając wirtualną walutę o nazwie Robux, a taki model działalności coraz częściej spotyka się z krytyką.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze