Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nastolatek z Singapuru aresztowany za odgrywanie terrorysty w Robloxie

Uważał się za „rzecznika” i „głównego propagandystę”.

Szesnastolatek z Singapuru został zatrzymany przez władze azjatyckiego kraju na mocy panujących tam surowych praw mających zapobiegać aktom terroryzmu. Chłopak - którego danych osobowych nie ujawniono - miał być szczególnie zaangażowany w grę na serwerach Robloxa symulujących działania tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

O sprawie informuje serwis This Week in Asia. Jak możemy się dowiedzieć, nastolatek zwrócił uwagę Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego już w listopadzie 2020 roku, gdy w wieku 14 lat stał się bardzo aktywny na kontrowersyjnych serwerach popularnej gry. Miał między innymi otwarcie nazywać się członkiem organizacji terrorystycznej i złożyć „baiah”, czyli przysięgę wierności swojemu „liderowi” w grze.

Jak przekazał rzecznik Departamentu: „miał spełniać w grze swoje fantazje o strzelaniu i zabijaniu wrogów oraz przyjął rolę »rzecznika« i »głównego propagandysty« organizacji”. Władze miały jeszcze w styczniu tego roku nałożyć na nastolatka graniczenia w przemieszczeniu się i zakaz wydawania publicznych oświadczeń.

„Materiały propagandowe stworzone przez szesnastolatka przy użyciu gry Roblox” (źródło: mha.gov.sg)

W tym samym czasie poinformowano o aresztowaniu jeszcze młodszego, piętnastoletniego chłopca, który jest najmłodszą zatrzymaną do tej pory osobą w ramach wspomnianych surowych przepisów. Według uzyskanych informacji miał rozważać użycie noża do przeprowadzania ataków terrorystycznych przeciwko nie-muzułmanom w popularnych obiektach turystycznych i zostanie zamachowcem-samobójcą.

Wśród zebranych dowodów władze wskazują między innymi wypowiedzi w mediach społecznościowych, powielające propagandę ISIS i popierające poglądy ekstremistyczne. Próbował także zakupić w sieci flagę organizacji terrorystycznej. Rzecznik stwierdził, że „grupy terrorystyczne wykorzystują platformy gier online do rozpowszechnienia skrajnych ideologii i rekrutacji wrażliwych, młodych graczy”.

„Materiały propagandowe stworzone przez szesnastolatka przy użyciu gry Roblox” (źródło: mha.gov.sg)

Według Departamentu „w chwili aresztowania młodzieniec był już głęboko zakorzeniony w radykalnych poglądach”. Co najbardziej niepokojące, obaj chłopcy utrzymywali kontakt z aresztowanym w grudniu zeszłego roku Irfanem Mohamadem Norem, który także otwarcie wspierał tzw. Państwo Islamskie oraz planował przeprowadzenie islamskiej rewolucji na Singapurskiej wyspie Coney Island w celu ustanowienia tam rządów kalifatu.

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze