Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ratchet & Clank: Rift Apart - poradnik i najlepsze porady

Jak grać, rozgrywka, wskazówki i podpowiedzi.

Witamy w poradniku do Ratchet & Clank: Rift Apart. Najnowsza odsłona popularnej serii związanej z marką PlayStation to prawdziwy popis możliwości PS5, ale też po prostu doskonała gra platformowo-przygodowa, która pod kątem oprawy, otoczki fabularnej i humoru przypomina najlepsze filmowe animacje.

W niniejszym przewodniku skupiamy się na dogłębnym wyjaśnieniu zasad i mechanik gry. Odpowiadamy na wszelkie możliwe pytania związane z gameplayem, pomagamy zrozumieć systemy ulepszeń, rozwoju postaci i walki, by jak najszybciej odnaleźć się w grze.

Twórcy Ratchet & Clank: Rift Apart nie zrewolucjonizowali formuły rozgrywki, ale dopracowali ją tak mocno, jak to tylko możliwe. Sterowanie jest płynne i przyjemne, starcia satysfakcjonujące, a zwiedzanie kolorowych światów przyciąga uwagę.


Poradnik do Ratchet & Clank: Rift Apart - spis treści

Poniżej znajdziecie porady dotyczące rozgrywki. Produkcja studia Insomniac jest całkiem rozbudowana, dlatego przyglądamy się wielu różnym zagadnieniom. Dzięki tym wskazówkom lepiej zrozumiecie, jak walczyć, skutecznie eksplorować kolejne planety i unikać obrażeń.

Porady ogólne


Znajdźki i zasoby


Walka i broń


Rozwój postaci, ekwipunek


Interfejs i elementy na ekranie

Układ elementów interfejsu od razu wyda się znajomy wszystkim, którzy grali w poprzednie części cyklu lub korzystali z naszych poradników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze oznaczenia i ikony pomocy na ekranie.

  1. Zdrowie i doświadczenie. To punkty zdrowia (niebieskie) i doświadczenia (żółte) postaci, którą kierujesz. Pamiętaj, by skutecznie się leczyć w razie potrzeby.
  2. Koło szybkiego wyboru broni. Pojawia się, gdy zmieniasz broń przy użyciu d-pada. Do każdego kierunku przypisana jest jedna broń.
  3. Celownik. Pojawia się, gdy zaczynasz strzelać z broni palnej. Staje się czerwony, gdy namierzasz wroga. Pod celownikiem jest malutki pasek symbolizujący przeładowywanie broni.
  4. Amunicja. Liczba pocisków lub ładunków, które posiadasz w wyposażonej obecnie broni. Widoczny niżej pasek to doświadczenie broni, a ikona obok i liczba symbolizują daną broń oraz jej poziom rozwoju.
  5. Śrubki. To waluta w świecie gry, a w tym miejscu widzisz, ile ich posiadasz. Poniżej widnieją natomiast kryształy, które wykorzystujemy do ulepszania broni.

Ratchet & Clank: Rift Apart - najważniejsze wskazówki

- Ruszaj się. Pozostawanie w ruchu to podstawa. Wystarczy po prostu biegać podczas strzelania w trakcie walki, by z łatwością unikać wielu ataków. Pociski wrogów zazwyczaj poruszają się stosunkowo wolno.

- Zmieniaj broń. Podczas gry obserwuj, jakie rodzaje broni są skuteczne przeciw różnym typom wrogów. W Rift Apart mierzysz się z wieloma zróżnicowanymi przeciwnikami. Na niektórych lepsze są bardziej precyzyjne wyrzutnie czy karabiny lub granaty, a na duże grupy przyda się broń z atakiem obszarowym.

- Zwiedzaj. Eksploruj okolicę. Rzadko musisz tak naprawdę się śpieszyć, a w różnych zakamarkach, schowanych przejściach czy uliczkach znaleźć można dodatkowe zasoby, amunicję czy śrubki.

- Ulepszaj różne rodzaje broni. Nie skupiaj się tylko na jednej. Najlepiej usprawniać regularnie 3 czy 4 bronie, by być gotowym na każdą ewentualność. Broń zużywa też amunicję, więc nigdy nie spędzisz całej potyczki tylko z wykorzystaniem jednego karabinu czy pistoletu. Dlatego warto mieć ulepszonych kilka egzemplarzy.

- Dostosuj poziom trudności. Pamiętaj, że w opcjach możesz zmienić poziom wyzwania w dowolnym momencie. Nie ma on wpływu na nagrody czy zasoby, jakie zdobywasz podczas gry, więc jeśli uznasz, że niektóre starcia są za trudne, nie obawiaj się i zmniejsz poziom trudności.

- Pamiętaj o uniku. W chaosie walki łatwo skupić się tylko na bieganiu i skakaniu, ale unik, czyli Widmowy Pęd (dostępny pod przyciskiem kółka na padzie), pozwala wykonać szybki ruch w wybranym kierunku (także w powietrzu), a postać jest wtedy niewrażliwa na obrażenia. Unik ten odblokowujemy po około 40-50 minutach rozgrywki.

- Rivet i Ratchet są tacy sami. Warto rozwiać wątpliwości. Te dwie postacie różnią się tylko wyglądem i charakterem, ale granie jedną i drugą jest właściwie identyczne. Co więcej, jeśli ulepszysz jakąś broń jako Ratchet, to później jest ona ulepszona, gdy grasz jako Rivet. Ekwipunek i punkty rozwoju są współdzielone.

- Podświetlaj cel. Nie wiesz gdzie iść lub zapomniałeś, czym masz się teraz zająć? Po prostu wciśnij prawy analog (R3), a zobaczysz na ekranie ikonę wskazującą, dokąd masz się udać.

- Pamiętaj o trybach grafiki. W menu głównym możesz zdecydować, czy chcesz grać w Rift Apart w rozdzielczości 4K przy 30 FPS, czy też w niższej rozdzielczości, ale przy 60 klatkach na sekundę. Jest też tryb z ray tracingiem i 60 FPS, na wzór rozwiązań z ostatniego Spider-Mana.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze