Skip to main content

Najlepsze Gry 2021 Roku - wybór redakcji

Dwadzieścia tytułów.

Święta, czas podsumowań - także u nas. Po wewnętrznej debacie i głosowaniu, a potem skomplikowanych przeliczeniach przedstawiamy listę najlepszych gier 2021 roku.

Kończący się rok nie był okresem dominacji tytułów wysokobudżetowych, co odzwierciedlają nasze wybory. Dwadzieścia wymienionych tutaj gier to wyjątkowo różnorodny zestaw.

Kolejność ma pewne znaczenie, lecz tak naprawdę każdą z tych gier polecamy gorąco wszystkim. Zachęcamy też do dzielenia się własnymi wyborami w komentarzach!


20. Chicory

  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Switch

Niezwykle ciekawa produkcja, w której wyruszamy w świat, by go... pomalować. Bohaterka dzierży pędzel, który pozwala nie tylko przywracać kolory różnym lokacjom, ale też rozwiązywać zagadki.

Pod niepozorną oprawą skrywa się też angażująca opowieść o szukaniu swojego miejsca, depresji i innych problemach, z którymi może borykać się każdy z nas. Nie zabrakło tu świetnie napisanych dialogów, a także ciekawych starć z bossami.

Zobacz na YouTube

19. The Ascent

  • Dostępne na: PC, Xbox Series X/S, Xbox One

Najbardziej cyberpunkowa gra roku. Przyjemny i satysfakcjonujący shooter, w którym postać obserwujemy od góry, przemierzając kolejne sektory futurystycznej, podziemnej metropolii.

Najważniejsze, że walka po prostu sprawia frajdę, a przy okazji nie jest wcale szczególnie łatwa. Strzelanie zrealizowano niemal perfekcyjnie, a wysoki poziom oprawy graficznej pozwala budować świetny klimat.

Zobacz na YouTube

18. Metroid Dread

  • Dostępne na: Nintendo Switch

Idealne tempo rozgrywki, świetne animacje, ciekawa historia i angażująca walka oraz zagadki środowiskowe. To praktycznie doskonały Metroid. Warto było czekać ponad dekadę, by twórcy zrealizowali swoją pierwotną wizję.

Wielkim osiągnięciem jest też wprowadzenie fragmentów, w których bohaterka ścigana jest przez niebezpieczne roboty - i zrobienie tego w taki sposób, że nawet przez moment nie czujemy frustracji, a tylko atmosferę napięcia i adrenalinę.

Zobacz na YouTube

17. Returnal

  • Dostępne na: PS5

Choć nowa gra utalentowanego studia Housemarque mogłaby oferować nieco większą różnorodność obszarów przy kolejnych podejściach, to fantastyczny gameplay i tak nie pozwala się od niej oderwać.

Ten czysto zręcznościowy shooter science-fiction oferuje nie tylko satysfakcjonującą i wymagającą walkę, ale też fascynujący i tajemniczy świat, który odkrywamy razem z bohaterką. Roguelike'owa natura może jednak nie przypaść do gustu każdemu.

Zobacz na YouTube

16. Monster Hunter Rise

  • Dostępne na: Nintendo Switch (w styczniu także PC)

Tradycyjna formuła polowania na potwory, wzbogacona o świetnie przemyślane ulepszenia i dodatki. Po huśtaniu się na magicznych linkach w trakcie walki trudno będzie wrócić do zwykłych potyczek.

Rozgrywka, mimo braku rewolucyjnych zmian, absolutnie wciąga. Kolekcjonowanie zasobów i tworzenie kolejnych elementów pancerza czy broni uzależnia, jak mało co. Nie możemy się już doczekać, by niedługo przetestować wersję pecetową.

Zobacz na YouTube

15. Kena: Bridge of Spirits

  • Dostępne na: PC, PS4, PS5

Debiutancki projekt studia Ember Labs od razu budzi skojarzenia z animacjami Pixara czy Dreamworks. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych gier ostatnich miesięcy, nawet jeśli gameplay nie może pochwalić się szczególną głębią.

Mamy do czynienia z przygodową grą akcji, w której zachowano dobry balans pomiędzy walką i eksploracją. Świetnym urozmaiceniem są stworki zwane Rot. Kierujemy nimi, wydając proste polecenia - przenoszenia przedmiotów czy ogłuszania wrogów, a także oczyszczania terenu z mrocznego skażenia.

Zobacz na YouTube

14. Hitman 3

  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

Projektanci stanęli na wysokości zadania i stworzyli kilka fantastycznych piaskownic do morderczych eksperymentów. Przy okazji otrzymujemy też zaskakująco udane fabularne zwieńczenie historii agenta 47.

Wszystkie lokacje są świetnie pomyślane, oferują wiele możliwości podejścia do celu i eliminacji. Misję można wykonać w pół godziny, a później spędzić o wiele więcej czasu, by szukać wszystkich alternatywnych rozwiązań. Szczególnie w czasach, w których cierpimy na niedobór skradanek - naprawdę warto.

Zobacz na YouTube

13. Halo Infinite

  • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X/S

Opóźnienie nowego Halo zdecydowanie wyszło grze na dobre. To produkt wyjątkowo dopracowany, jak na 2021 roku. Na szczęście to nie jedyna zaleta - to też po prostu najlepsza strzelanka dla pojedynczego gracza z ostatnich miesięcy.

Kampania wciąga samą strukturą, jednocześnie nie oferuje zbyt dużego świata, który mógłby przytłaczać. Wszystko - pod względem rozgrywki - jest tu świetnie zbalansowane, a używanie linki z hakiem w trakcie potyczek sprawia mnóstwo frajdy. Do tego, rzecz jasna, dochodzi też angażujący tryb multiplayer z różnorodną zawartością.

Zobacz na YouTube

12. Forza Horizon 5

  • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X/S

Królowa wyścigów powróciła - seria Forza Horizon udowadnia w tym roku po raz kolejny, że każda kolejna odsłona to wyjątkowe wydarzenie. Porcja świetnej zabawy dla fanów motoryzacji... i dobrej zabawy.

Meksyk to pięknie zaprojektowana lokacja, odpowiednio różnorodna i oferująca wspaniałe widoki. Liczba samochodów zwala z nóg, maszyny brzmią doskonale, a model jazdy jest niezmiennie najlepszy w kategorii zręcznościowych gier wyścigowych.

Zobacz na YouTube

11. Ratchet & Clank: Rift Apart

  • Dostępne na: PS5

Śliczna oprawa imponuje od początku do końca przygody, ale to nie wszystko. Historia po prostu angażuje, a do postaci można się przywiązać. Szczególnie do debiutanki Rivet, która - mamy nadzieję - powróci jeszcze w kolejnych odsłonach serii.

Nowy Ratchet to wspaniała gra akcji z elementami platformowymi, którą można opisać jako „Uncharted: Pixar Edition”. Dużo czasu spędzamy tu bowiem na eksploracji oraz walce. Potyczki potrafią być całkiem wymagające - Rift Apart to też naprawdę udana strzelanka.

Zobacz na YouTube

Zobacz miejsca od 10 do 1 na następnej stronie!