Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

„Pomocna” funkcja Tekken 8 szkodzi zdrowiu. Specjalista prosi twórców o zmiany

Choć intencje były dobre.

Materiał prezentujący jedną z funkcji dostępności w Tekken 8 stał się niespodziewanie hitem sieci i zdobywa miliony wyświetleń. Pomysł twórców skrytykował jednak specjalista z branży, uznając go za szkodliwy dla zdrowia.

Zaskakującym przebojem serwisu X okazał się specjalny filtr graficzny, który w założeniach ma ułatwić rozgrywkę graczom ze ślepotą barw, czyli niezdolnością do rozróżniania niektórych kolorów. Okazuje się jednak, że uzyskany efekt może być szkodliwy osób cierpiących na epilepsję i wrażliwych na światło. Poniżej jedno z przykładowych nagrań w serwisie YouTube.

Jak zauważa brytyjski Eurogamer, jednym z krytyków pomysłu jest Ian Hamilton, podpisujący się jako specjalsta ds. funkcji dostępności w grach. „Musicie pilnie usunąć jeden z filtrów (ten z paskami)” - napisał w wiadomości do reżysera Tekken 8. „Nie powinien być w grze na premierę, bo może poważnie zaszkodzić graczom”.

Ogólnie rzecz biorąc, te filtry należałoby przerobić, raczej nie pomagają” - czytamy dalej. „Intencje są dobre, technologia też, ale powinniście skupić się na graczach ze słabym wzrokiem, a nie ze ślepotą barw. Filtry nie są rozwiązaniem”.

W obronie gry stanął sam Katsuhiro Harada. Reżyser Tekken 8 wyjaśnił, że „paskowy filtr” to tylko jedna z wielu dostępnych opcji. „Mamy funkcje dla graczy z różnym widzeniem kolorów, a nie tylko ten jeden schemat” - odpowiedział. „Oprócz tego dostępna jest również regulacja jasności efektów i wszystkiego innego, więc możliwości jest masa”.

Zaglądając w komentarze do materiału z nagraniem przekonamy się, że innych ułatwień faktycznie jest sporo. Harada dodał, że wszystkie opracowano we współpracy z odpowiednimi ośrodkami badawczymi.

Warto w tym miejscu dodać, że Tekken 8 nie zadebiutował jeszcze oficjalnie, a wszystkie nagrania i screeny pochodzą najpewniej z bety. Pełna wersja trafi na PC, PS5 i Xbox Series X/S dopiero 26 stycznia.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Tekken 8

Video Game

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Nikodem Idziak

Nikodem Idziak

News Writer

Kolekcjonuje wszystko, co bezużyteczne - od platynowych trofeów, po butelki po winie. Zakochany w RPG-ach, ambiencie i twórczości Boba Rossa.

Komentarze