Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Piękna Claudia stała się gwiazdą Reddita. Jest jeden problem - to sztuczna inteligencja

Internauci byli chętni kupić jej zdjęcia.

Źródło: reddit.com/user/Cl4ud14_

W ostatnim czasie niemałą sensacją w kilku działach Reddita stała się niejaka 19-letnia Claudia. Internauci z zachwytem komentowali urodę pięknej brunetki i byli nawet gotowi kupić od niej erotyczne zdjęcia. Jak się jednak okazało, Claudia tak naprawdę nie istnieje, a jej „zdjęcia” to wygenerowane przez sztuczną inteligencję fotorealistyczne obrazy. Za całą mistyfikacją stała dwójka studentów.

Autorzy projektu w ostatnich miesiącach opublikowali między innymi kilka „odważniejszych” grafik z dziewczyną w subredditach dla pełnoletnich użytkowników. Dla uwiarygodnienia postaci pisali też posty bez zdjęć, w których fikcyjna bohaterka dzieliła się z internautami swoimi rzekomymi doświadczeniami erotycznymi.

Prawdziwym hitem okazał się jednak moment, gdy Claudia „postanowiła” pokazać swoją twarz w dziale r/Faces, służącym do publikacji zdjęć selfie. Post zebrał prawie 2 tys. „lajków” i kilkaset komentarzy. „Nie jesteś po prostu ładna, jesteś wręcz idealna” - pisze jeden z użytkowników. „Powinnaś zostać modelką! Gdzie były takie dziewczyny, kiedy sam miałem 19 lat?” - dodaje kolejny.

F19 Feeling pretty today :)
by u/Cl4ud14_ in Faces

Niemniej, część użytkowników obeznanych już z możliwościami współczesnych algorytmów SI zaczęło mieć podejrzenia, co do pięknej internautki. Jak się okazało - słusznie. „Jeśli ktoś jeszcze nie zajarzył, to niestety was zasmucę. To zdjęcie na milion procent wygenerowała sztuczna inteligencja. Pracowałem nad trenowaniem modeli SI wystarczająco długo, żeby poznać to od razu. Wybaczcie, że popsułem wam zabawę” - napisał jeden z internautów.

Do autorów mistyfikacji - którzy poprosili o zachowanie anonimowości - dotarła na początku tygodnia redakcja magazynu Rolling Stone. „Można powiedzieć, że całe to konto było testem, czy można oszukać ludzi zdjęciami stworzonymi przez SI. Można porównać naszą działalność do Vtuberów. Tworzą swoje wymyślone postacie i wcielają się w pewną rolę. Nie podejrzewaliśmy, że nasz wygłup ściągnie na siebie tyle uwagi” - przekazali studenci.

Wyjaśnili, że stworzyli postać Claudii z pomocą narzędzia Stable Diffusion. W wypadku zdjęcia z r/Faces wpisali komendę „selfie kobiety w jej domu, bez makijażu, czarne proste włosy do ramion z grzywką, nieskomplikowane tło”. Oświadczenie wydał także moderator działu Faces, który nie widzi w działaniu studentów niezgodności z regulaminem. „Podchodzę do tego incydentu z rezerwą. Jeśli ludzie myślą, że te zdjęcia są prawdziwe i chcą na nich zarabiać poza moim forum, to ich sprawa” - powiedział.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze