Skip to main content

Path of Exile - tarcza energetyczna

Osłona, pochłanianie obrażeń, odnawianie tarczy.

Tarcza energetyczna - z uwagi na brak polskiej wersji, znana w Path of Exile jako Energy Shield - to jeden z trzech zasobów, z których korzystać może postać. Pełni ona rolę bariery - wszelkie (z małym wyjątkiem, o czym w dalszej części rozdziału) otrzymywane przez postać obrażenia są przez nią zatrzymywane, a dopiero gdy się wyczerpie, postać zacznie tracić punkty zdrowia.

Tarcza energetyczna widoczna jest jako część kuli (1) , którą znaleźć można w lewym dolnym rogu. Czerwony fragment to punkty zdrowia, jasnoniebieski to właśnie tarcza. Ilość jasnoniebieskiej barwy uzależniona jest od stosunku punktów zdrowia do punktów tarczy - im więcej tarczy względem życia, tym większą powierzchnię zajmie.

Zaletą tarczy energetycznej w porównaniu do punktów zdrowia jest jej szybkość regeneracji - domyślnie przywracane jest 20% tarczy w ciągu każdej sekundy. Wartość tą da się dodatkowo poprawić poprzez umiejętności pasywne i przedmioty, przez co jest ona w stanie błyskawicznie się regenerować, bez konieczności korzystania z mikstur bądź innych zdolności.

Drugą cechą wyróżniającą ją na tle punktów zdrowia, jest czas potrzebny do rozpoczęcia regeneracji. Punkty zdrowia regenerują się na ogół dość powoli, tarcza wymaga jedynie 2 sekund, podczas których postać nie otrzymuje obrażeń, by rozpoczęła się regeneracja. Bez inwestowania w żadne zdolności przyspieszające regenerację, potrzeba więc zaledwie 7 sekund (2 na rozpoczęcie i 5 na przywrócenie 100%), by uzupełnić ją od zera.

Ilość punktów tarczy energetycznej zwiększyć można na kilka sposobów:

  • Atrybut Intelligence - za każde 10 punktów, postać otrzyma 2% dodatkowej tarczy (i 5 punktów many).
  • Zdolności pasywne - część ze zdolności na drzewku umiejętności pasywnych pozwala zwiększać tarczę bądź atrybut Intelligence.
  • Ekwipunek (2) - duża część przedmiotów oferuje wzrost tarczy energetycznej o konkretną wartość punktową.

Utracone punkty tarczy regenerują się wyłącznie automatycznie - nie da się tutaj wykorzystać do tego celu żadnych mikstur bądź zabijania stworów. Jednakże, jak zostało wspomniane wcześniej, proces ten da się znacząco skrócić - zarówno moment rozpoczęcia regeneracji (poprzez atrybut Faster Start of Energy Shield Recharge) jak i jej tempo (Increased Energy Shield Recharge Rate). Przy odpowiednich zdolnościach, regeneracja rozpocznie się po 1 sekundzie, a pełna odnowa zajmie mniej niż 4 sekundy.

Tarcza korzysta ze wszystkich atrybutów defensywnych (pancerz, uniki, odporności), co zwiększa jej skuteczność, nie pozwala jednak domyślnie blokować obrażeń chaotycznych - Chaos Damage - które w 100% ją omijają, uszczuplając pasek zdrowia. Da się temu zaradzić dzięki kilku przedmiotom unikalnym - Shavronne's Wrappings, Coruscating Elixir (podczas działania mikstury), Solaris Lorica czy Esh's Visage.

Następnie: Path of Exile - jak łączyć kamienie umiejętności

Spis treści: Path of Exile - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Path of Exile - punkty many

Read this next