Skip to main content

Twórcy niezależnego hitu przeciwko „agresywnym mikropłatnościom”. Nie chcą ich w wersji mobilnej

Mają inną wizję zarabiania na grze.

Twórcy niezależnego hitu Vampire Survivors ze studia Poncle opublikowali podsumowanie roku, w którym wspominają między innymi o problemach z tworzeniem mobilnej odsłony cyklu. Jak się okazało, zespół postanowił sam stworzyć port, ponieważ wszyscy potencjalni podwykonawcy chcieli dodać „agresywne mikropłatności”.

Wkrótce po początkowym sukcesie VS zacząłem szukać podwykonawcy do pracy nad mobilną wersją gry. Niestety, nikomu z kim rozmawiałem nie podobała się moja wizja »nieagresywnych« mikropłatności. Mijały miesiące i pojawiła się masa klonów, a co gorsza kopie 1:1 ze skradzionym kodem, grafikami i rozgrywką. Musieliśmy więc sami wypuścić oficjalny port tak szybko, jak tylko się dało. Przełożyło się to na duży stres, bo nie mieliśmy w ogóle tego w planach” - napisał Luca, szef studia we wpisie na blogu gry.

Jeśli jesteś taki jak ja, to chciałbyś po prostu zapłacić kilka dolarów za grę na telefon i mieć spokój. Niestety rynek mobilny nie działa w ten sposób i czyniąc VS płatną aplikacją, całkowicie odciąłbym wielu graczom dostęp do tytułu. Dlatego zdecydowaliśmy się opublikować pełną grę całkowicie za darmo, gdzie monetyzacja nie irytuje i masz całkowitą kontrolę nad tym, czy chcesz oglądać reklamy” - rozwija swoją myśl deweloper.

Twórca dodał także, że ze względu na brak doświadczenia zespołu w produkcji tytułów na telefony, kilka mechanik wciąż wymaga dopracowania albo jeszcze zupełnie ich nie dodano. Podobny problem dotyczy DLC Legacy of the Moonspell. Autorzy zastanawiają się w jaki sposób opublikować rozszerzenie na komórkach „aby było dostępne dla graczy lubiących darmowe produkcje, ale jednocześnie pozwoliło twórcom uczciwie zarobić”.

Oprócz tego, Luca przeprasza, że zapowiadane nowości w wersji konsolowej i pecetowej nie pojawiły się w zakładanym terminie - powodem było właśnie przeniesienie wysiłków studia na stworzenie komórkowego portu, ale wszystko trafi do graczy „gdy tylko będzie gotowe”. Przypomnijmy, że Vampire Survivors jest grą akcji, łączącą elementy RPG, gry rougelike i bullet-hell. Tytuł dostępny jest na PC, Xbox One, Xbox Series X/S, Android oraz iOS.

Zobacz także