Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Minecraft - pszczoły: miód, ule, hodowla

Jak hodować pszczoły i zbierać miód.

Pszczoły to jedne z nieagresywnych stworzeń w Minecraft, które, jak w prawdziwym świecie, produkują miód. Ten możesz wykorzystać jako pożywienie, do usuwania zatrucia jak i do tworzenia nowych przedmiotów. Z tej strony dowiesz się jak stworzyć własną hodowlę tych pożytecznych owadów.


Na tej stronie:


Własne ule - jak stworzyć

W pierwszej kolejności musisz wytworzyć nożyce (1). Normalnie wykorzystasz je do strzyżenia owiec, ale w tym wypadku są niezbędne, by pozyskać surowce do wytworzenia ula. Do jednej pary nożyc potrzebujesz dwóch sztabek żelaza.

By móc stworzyć własne ule i rozpocząć hodowle, musisz znaleźć pszczoły (2) w świecie gry. Pojawiają się one w sąsiedztwie brzozowych drzew. Szukaj ich jednak w dzień i w ładną pogodę - nocą i w deszczu chowają się w ulach i bardzo ciężko je wypatrzeć.

Pokręć się trochę w okolicy, w której wypatrzyłeś pszczoły, by zlokalizować pszczele gniazda (3) wiszące na drzewach. W zależności od momentu, w którym tutaj dotrzesz, będą one w różnym stopniu pełne. Jeśli zapełnią się miodem, ten zacznie wyciekać z gniazd, zmieni się też delikatnie jego tekstura.

Na tak wypełnionym miodzie musisz użyć wspomnianych nożyc, by zdobyć plastry miody. Z każdego pełnego gniazda zdobędziesz trzy sztuki. Uważaj jednak, gdyż przedmioty te potrafią wylecieć w bok i łatwo je przegapić - po „strzyżeniu” dokładnie przeszukaj okolicę.

Za każde trzy plastry miodu, które uda ci się zebrać, będziesz w stanie stworzyć ul (4) w warsztacie rzemieślniczym. Potrzebujesz do tego celu jeszcze 6 sztuk dowolnych desek, ale pozyskanie ich nie powinno stanowić problemu.

Po wytworzeniu ula umieść go w dowolnym punkcie zawieszonym kilka bloków nad ziemią - takim, by był do niego dostęp od dołu, boków i przodu. Najlepiej więc sprawdzi się dowolne drzewo (5) - na przykład brzoza. Każdy stworzony w ten sposób ul pomieści maksymalnie 3 pszczoły.


Produkcja miodu i hodowla pszczół

Gdy przygotujesz ule, musisz zdobyć jeszcze pszczoły. Te możesz zwabić do nowych domów za pomocą dowolnych kwiatów. Udaj się po prostu do miejsca, w którym są pszczoły, weź kwiaty do ręki (na pasek skrótów) i zbliż się do owadów. Potem oddal się do miejsca, w którym ustawiłeś ule.

By mogły one tam jednak mieszkać, w bezpośredniej okolicy muszą rosnąć kwiaty (6). Najlepiej więc po ustawieniu ulów zasadzić je na ziemi, bezpośrednio pod domami pszczół. Gdy się do nich zbliżysz wabiąc pszczoły, schowaj po prostu kwiaty (wybierz inny przedmiot). Pszczoły w tym momencie pozostaną w tym miejscu i zasiedlą ule.

Dodatkowo, możesz rozmnażać pszczoły dając im dowolne kwiaty. W ten sposób pojawią się młode owady, które dorosną po mniej więcej jednym pełnym dniu gry. Pracujące w okolicy pszczoły będą zasilać ule miodem - gdy się napełnią i zmieni się ich tekstura (7), będziesz mógł rozpocząć zbiory.

Tak jak w przypadku gniazd, możesz wykorzystać nożyce, by zebrać plastry miodu. Z kolei szklane butelki pozwolą ci na zebranie miodu, który możesz już spożyć. Pamiętaj jednak, by przed zbiorem miodu umieścić pod ulami ogniska (8) - jeśli tego nie zrobisz, pszczoły natychmiast cię zaatakują i zginą.

W ten sposób możesz szybko stworzyć dużą farmę miodu i zyskać stałe źródło tego pożytecznego pożywienia. Sam miód w butelkach możesz przetwarzać na cukier czy bloki miodu, które potem wykorzystasz do tworzenia kolejnych przedmiotów.

Następnie: Minecraft - oswajanie zwierząt

Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Minecraft - uprawa grzybów: borowiki, muchomory

Read this next