Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ile może kosztować dodanie gry do Game Passa? Nawet 300 mln dolarów

Szacunki Microsoftu.

Publikacja odtajnionych dokumentów sądowych na temat działalności Microsoftu jest źródłem kolejnych rewelacji. Dowiadujemy się na przykład, ile Microsoft płaci za możliwość dodania gry do Game Passa.

W jednym z łańcuchów ujawnionych emaili Phil Spencer narzeka, jak dużą „katastrofą” było opóźnienie Starfield. Dział Xbox szukał sposobów na wypełnienie powstałej luki, rozważając między innymi pojawienie się czegoś interesującego w abonamencie. Obok tytułów propozycji padały kwoty, jakie firma spodziewała się zapłacić.

Na liście znalazła się nazwa, szansa na akceptację przez wydawcę, efekt „wow” ewentualnej zapowiedzi takiej gry oraz właśnie szacunkowa kwota w dolarach amerykańskich.

Na czele znalazło się Star Wars Jedi: Ocalały. Szanse były tutaj „niskie”, ale „bardzo wysoki” efekt „wow”. Cena? Ponad 300 milionów dolarów. Do tego dopisek: „Klejnoty rodowe. Nie zgodzą się”. Dalej mamy Mortal Kombat 1 z „bardzo niskimi” szansami” oraz „średnio-wysokim” efektem „wow” oraz ceną szacowaną na ponad 250 mln dol. Tyle samo spodziewano się zapłacić za Suicide Squad.

Warto dodać, że szacowane ceny były w tych przypadkach zapewne tak wysokie, ponieważ opisywane tytuły byłyby nowościami, gdyby wydać je w Game Passie na zastępstwo opóźnionego Starfield. W przypadku Suicide Squad w ogóle nie byłoby to możliwe, ponieważ tytuł opóźniono.

Inne pozycje wymienione na wspomnianej liście to Dying Light 2 (50 mln dol.), Gotham Knights (50 mln dol.) czy Assassin's Creed Mirage (100 mln dol.). Techland dostał interesujący dopisek: „W przeszłości wolno odpowiadali/decydowali”. Na niższych pułapach cenowych znalazły się Just Dance, Return to Monkey Island oraz Baldur's Gate 3, wszystkie za 5 mln dol. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku kwota wydaje się - z perspektywy czasu - wyjątkowo zaniżona.

Co interesujące, są też gry Rockstara, w przypadku których wymieniono płatności miesięczne. Red Dead Redemption 2 to szacunkowo 5 mln dol. miesięcznie, a Grand Theft Auto 5 - od 12 do 15 mln dol. To wydaje się sugerować, że w przypadku niektórych wydawców Microsoft oferuje właśnie taką formę płatności.

Microsoft w przeszłości nigdy nie podawał, ile pieniędzy wydaje na gry dodawane do Game Passa, więc te szacunki prosto ze źródła są rzadką szansą, by zajrzeć za kulisy abonamentu.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze