Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Horizon Zero Dawn - wierzchowce: walka, dominacja i oswajanie maszyn

Sposób na zdominowanie maszyny oraz jazda na wierzchowcu.

Wraz z zakończeniem zadania Łona Góry zyskujemy interesujący przedmiot, który pozwala nam oswoić daną maszynę. Co ciekawe, w podobny, ale nieco inny sposób kontrolę nad maszynami przejmują tajemniczy kultyści, którzy napadną plemię Nora na początku gry.

Skażone maszyny skrzą się na czerwono i są jeszcze bardziej niebezpieczne od swoich normalnych odpowiedników. Przejęte maszyny przez naszą bohaterkę nie różnią się jednak i są takie same jak oryginały. Co więc daje nam możliwość zdominowania wielkich lub mniejszych robotów?

Takie maszyny przez krótki czas - możliwy do wydłużenia po rozwinięciu danej umiejętności - walczą dzielnie po naszej stronie, atakując inne wrogie obiekty, a nawet ludzi. Podchodząc zatem do walki z większą ilością nieprzyjaciół warto jest więc przynajmniej spróbować oswoić jednego z osobników. Dużo większą zaletą zdominowania maszyny jest możliwość przemieszczania się na jej grzbiecie.


Jak oswoić maszynę i zdobyć wierzchowca w Horizon Zero Dawn

Pomimo, że gatunków maszyn w grze jest naprawdę sporo, tylko kilka z nich możemy dosiadać. Najpopularniejszymi są oczywiście bieguny. To płochliwe i rzadko nawiązujące walkę mechaniczne zwierzęta, które często spotyka się w stadach praktycznie w całym świecie gry. Ich stada często oznaczone są na kompasie u góry ekranu, dzięki czemu w szybki sposób możemy do nich dotrzeć, jeśli potrzebujemy środka transportu.

Przejmowane wierzchowce w Horizon Zero Dawn nie mogę być świadome twojej obecności. Bieg wprost w stado maszyn nie jest więc najlepszym pomysłem, gdy może skończyć się odstraszeniem stada lub wywiązaniem się walki, której efektem na pewno nie będzie możliwość zdominowania zdobyczy. Chyba, że w międzyczasie skutecznie schowasz się w wysokiej trawie i przeczekasz moment poszukiwań.

Maszyna nie może odkryć twojej obecności, dlatego najrozsądniej jest zakraść się od jej tyłu. Tam zresztą znajduje się także gniazdo do dominacji.

Przekradaj się od zarośli do zarośli, by dotrzeć do gęstej trawy najbliżej położonej maszyny. Teraz musisz przejść w tryb skradania i w jak najcichszy sposób podejść do robota tak, aby ten nie zdołał cię zauważyć. Inne maszyny mogą to zrobić, o ile szybko rozpoczniesz proces dominacji. Rozpoczynasz go wciskając i przytrzymując przycisk interakcji tak długo, aż wyświetlony pasek zapełni się w stu procentach.

Gra stosuje pewne ułatwienie - rozpoczęcie procesu przejmowania wierzchowca czy innej maszyny sprawi, że dany obiekt nie obróci się w twoim kierunku, tylko będzie cierpliwie czekać na zakończenie procesu. Nie oznacza to jednak, że w tym momencie nie możesz zostać zaatakowany. Jeśli w pobliżu znajduje się agresywna maszyna, zrobi to niemal na pewno. W takiej sytuacji, gdy puścisz przycisk interakcji, wierzchowiec nie zostanie przejęty.

Podczas próby dominacji nad mechanicznym zwierzęciem może pojawić się także inny problem. Maszyny są zazwyczaj w ruchu i mają swoje ścieżki wędrówek. Co więc zrobić, jeśli obawiasz się wykrycia? Wybierz najbliżej położoną maszynę do przejęcia i rzuć w jej kierunku kamień. Dopasuj miejsce, w którym rzucisz przedmiot tak, aby dane zwierzę odwróciło się do ciebie tyłem.

Podejście do zainteresowanego dźwiękiem zwierza możesz rozpocząć już w momencie jego odwrócenia się. Nie musisz czekać, aż maszyna podejdzie do miejsca, gdzie rzuciłeś kamień. Pamiętaj jednak, że zawsze musisz robić to w możliwie najcichszy i nie zwracający na siebie uwagi sposób. Po kilku przejęciach wierzchowca stanie się to coraz prostsze.


Spis treści: Horizon Zero Dawn - Poradnik, Solucja

Zobacz też:

- Horizon Zero Dawn - szybka podróż

- Horizon Zero Dawn - szybki zapis, wszystkie ogniska

- Horizon Zero Dawn - najlepsze umiejętności i rozwój postaci

- Horizon Zero Dawn - wytwarzanie: modyfikacje broni, ubiorów, zwiększanie udźwigu

- Horizon Zero Dawn - walka i najlepsza broń


Jak walczyć z wierzchowca w Horizon Zero Dawn

Przejęta maszyna nie służy nam tylko i wyłącznie do szybszego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Stanowi także znakomite uzupełnienie możliwości walki. Popędzając naszego wierzchowca za pomocą przycisku X możemy tratować mniejszych przeciwników w postaci ludzi lub rozjeżdżać niewielkie zwierzęta, z których możemy pozyskiwać mięso czy skóry.

Możliwe jest także wykonanie podstawowego ataku samą maszyną. Aby wykonać taki ruch należy wcisnąć przycisk R1. Zwykle zajmuje nieco czasu, ale wymierzony w przeciwnika o podobnej masie może skutecznie go uszkodzić. Pamiętaj, że gdy nasza maszyna otrzyma taki sam cios, może nawet nas to zrzucić z grzbietu zdominowanego robota.

Jak zapewne się domyśliłeś, podczas ujeżdżania maszyny możliwe jest także strzelanie z łuku. Jest to jednak dość trudne i powinno być wspierane spowolnieniem czasu, które odblokujesz wybierając stosowną umiejętność i wydając na nią punkty zyskane po awansach na kolejne poziomy doświadczenia.

O autorze
Komentarze