Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Horizon Zero Dawn - Łona Góry

Zostajemy mianowani Poszukującą i walczymy z niebezpieczny skazicielem.

Niezbyt miły finał miało poprzednie zadanie, Próba, w którym walczyliśmy z tajemniczymi najeźdźcami i ostatecznie poturbowaliśmy się podczas upadku. Choć zostaliśmy uratowani, na początku aktualnej misji znajdujemy się w tajemniczych podziemiach i bez naszego sprzętu. Ruszaj naprzód, aby odzyskać broń i fokusa, który również się zgubił.

Na rozstaju skręć w prawo, gdzie odnajdziesz swoje ubrania i fokus. Okazuje się, że jesteś w środku Świętej Góry. Po krótkim przerywniku przejdź przez drzwi przed tobą, a następnie przez jeszcze jedne i skręć w lewo do komnaty pełnej zapalonych świec. Po lewej odnajdziesz resztę swojego sprzętu, a także uszkodzony fokus, którego pozyskałeś w poprzedniej misji. Podnieś przedmioty.

Uruchomi się kolejna scenka przerywnikowa, w której zbadasz uszkodzony przedmiot. Zobaczysz projekcję nieznanego wojownika, który wydaje polecenia unikania plemienia Nora, a także zachęca do ich zabijania, jeśli ktokolwiek się na nich natknie. Zauważysz też interaktywną mapę, a także... krótką projekcję samej siebie oraz własnej matki. Po chwili pojawi się Teersa, musisz za nią podążać i wysłuchać jej opowieści.

Choć mogłoby się wydawać, że odkrywamy coraz więcej tajemnic, tak naprawdę nasza wiedza jest póki co bardzo skromna.

Mianowanie na Poszukującą

Przy dużych czerwonych drzwiach pomów z kobietą, aby odwiedzić komnatę, gdzie Wszechmatka zgładziła Metalowego Diabła. Tak przynajmniej twierdzi Teersa, która jest nad wyraz enigmatyczna. Zostaniesz także ostrzeżony przed kolejnymi atakami ze strony tajemniczej grupy. Poczekaj do końca scenki, w której podejdziesz do tajemniczych wrót, gdzie odbędzie się nieudane skanowanie, a następnie ponownie idź za Teersą.

Wyjdziecie z góry, gdzie spotkacie się z innymi matronami, a po zakończeniu scenki, w której zostaniesz namaszczony na tak zwaną Poszukującą i dopytasz o kilka szczegółów, udaj się w stronę znacznika, gdzie porozmawiasz z Reshem, nowym dowódcą wojowników. Zanim jednak to uczynisz, porozglądaj się po okolicy, gdzie pozyskasz wiele przydatnych przedmiotów z rozrzuconych skrzyń i roślin.

Możesz też pomówić z Tebem przy bramie. Po wejściu na mur porozmawiasz z Reshem, który - jak się zapewne domyśliłeś - nie jest zbyt skory do przepuszczenia cię przez bramę. Powołaj się na zostanie Poszukującą, po czym wybierz właściwą dla swoich przekonań odpowiedź.


Walka z demonem - skazicielem

Niezależnie od wybranej odpowiedzi w dialogu z Reshem, po chwili na horyzoncie pojawi się nowy rodzaj maszyny, nazywany przez plemienników demonem. Jego oficjalna nazwa to skaziciel. Okaże się, że maszyna może na swój sposób kontrolować inne, mniejsze jednostki, a po chwili z impetem wtargnie na teren strażnicy. Musisz doprowadzić do zlikwidowania wszystkich niebezpiecznych maszyn.

Żółte elementy zobaczysz dopiero po wejściu w tryb fokusa, ale od samego początku musisz wiedzieć, że to słabe punkty maszyny, koncentruj więc na nich swoje ataki. Zachowaj szczególną ostrożność, gdy maszyna wzbije się w powietrze.

Demon, czyli skaziciel, jest bardzo silnym przeciwnikiem, który zdecydowanie musi być trzymany na dystans. Trudność walki z nim polega również na tym, że z murów obronnych zniknęła drabina, więc całą walkę musisz spędzić na ziemi, stosując uniki i strzelając z łuku, najlepiej płonącymi strzałami, chociaż zwykłe - celnie wystrzelone - również powinny się nadać.

Pojedynek jest utrudniony przez fakt, że znajduje się tu też kilka biegunów, które również są nastawione niezbyt przyjaźnie. Możesz skoncentrować się najpierw na nich, a dopiero później stosować ataki na demonie, ale cały czas, bez względu na to, z kim walczysz, używaj uników i odskakiwania.


Spis treści: Horizon Zero Dawn - Poradnik, Solucja

Następnie: Horizon Zero Dawn - Poszukująca u bram


Skaziciel, najniebezpieczniejsza maszyna, będzie od czasu do czasu wzbijał się w powietrze i z łoskotem opadał na ziemię, czyniąc wielkie obrażenia dla znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Dobrze jest go więc oznaczyć w trybie fokusa, aby cały czas mieć wgląd w jego położenia, nawet nie patrząc w jego kierunku.

Prędzej czy później zetkniesz się z wielką maszyną bezpośrednio, możesz wtedy stosować lekkie ataki włócznią. Ciężkie zabiorą mu naprawdę dużo energii, ale ciężko jest nimi trafić przeciwnika, głównie ze względu na jego szybkość poruszania się. Skaziciel również stosuje ataki z dystansu, wykorzystując granatnik oraz wyrzutnię kolców, ale najpierw przez chwilę stosuje namierzanie. Gdy zauważysz to, szybko wykonaj unik, a nawet dwa. Używaj także apteczek, gdy będziesz ranny.

Przed obejrzeniem szczątków maszyny przeszukaj pozostałości po biegunach, aby zyskać cenne surowce. Zbadaj szczątki skaziciela, dzięki czemu przy użyciu fokusa, poznasz tajemnicę kontrolowania maszyn przez skaziciela. Po rozmowie z Tebem odblokujesz Poszukującą u bram, kolejną misję główną, w której przetestujesz urządzenie do dominacji nad maszynami. Najpierw zdominujesz bieguna.

O autorze
Komentarze