Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Half-Life pobił rekord popularności na Steamie

Wystarczyło rozdać grę za darmo.

Niemal 35 tysięcy graczy jednocześnie włączyło wczoraj wieczorem Half-Life, co stanowi nowy rekord produkcji - przynajmniej od czasu, gdy na Steamie zaczęto zbierać takie dane.

Wynik związany jest z obchodami 25. rocznicy wydania produkcji. Największy wpływ na liczbę użytkowników ma z całą pewnością fakt, że Valve postanowiło udostępnić tytuł za darmo dla wszystkich zainteresowanych. Nie obyło się bez pewnych trudności i promocję musiano startować dwa razy, lecz teraz wszystko już działa i klasyk można odebrać do 20 listopada.

Ostatni „odpłatny” szczyt wynosił ponad 12,3 tys. graczy, co zanotowano w sierpniu 2022 roku. Wtedy także pomogła akcja specjalna, ale zorganizowana przez samych fanów.

Teraz legendarny Half-Life otrzymał też sporą aktualizację. Gra doczekała się poprawnego skalowania interfejsu z rozdzielczością, dzięki czemu ikony na ekranie będą w końcu widoczne. Przywrócono oryginalne intro oraz menu główne, dodano nowe postacie i mapy do trybu multiplayer, a także usunięto sporo błędów liczących ponad dwie dekady.

Jednocześnie Valve opublikowało obszerny materiał dokumentalny, zbierający twórców oryginału po latach. Z filmu dowiadujemy się między innymi, że wszystkie tekstury w produkcji przygotowała jedna osoba, a prace nad kultowym łomem obejmowały między innymi bieganie po biurze z prawdziwym narzędziem tego typu w rękach.

Half-Life zadebiutował w 1998 roku. Strzelanka była nowatorska pod względem prowadzenia narracji oraz podejścia do fabuły w grach FPS ogólnie - w tamtym czasie historia w strzelankach miała nierzadko marginalne znaczenie. Tytuł doczekał się trzech dodatków: Blue Shift, Opposing Force oraz kooperacyjny Decay, z czego ten ostatni był ekskluzywnym bonusem dla wersji PlayStation 2.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Half-Life

PS2, PC

Related topics
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze