Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

GTA 5 produkcją z największym budżetem w historii - raport

Produkcja i marketing za 266 mln dol.

Serwis Scotsman opublikował informacje, z których wynika, że na produkcję i marketing najnowszej odsłony serii Grand Theft Auto wydano nawet 170 mln funtów (ok. 266 mln dol.), co czyni z GTA 5 grę z największym budżetem w historii branży.

Autorzy nie podają źródła rewelacji, ale powołują się na analityków, według których GTA 5 już w pierwszym roku rozejdzie się w nakładzie 25 mln egzemplarzy, wypracowując przychody na poziomie 1 mld funtów.

Podobnymi budżetami dysponuje seria Call of Duty. Na produkcję i marketing Modern Warfare 2 wydano około 200 mln dol., z czego samo stworzenie gry pochłonęło ok. 40 - 50 mln.

- Grand Theft Auto to na pewno największy kulturowy eksport w Szkocji. Seria sprzedała się w nakładzie jakichś 135 mln kopii - mówi o grach powstających w Edynburgu Brian Baglow, dawniej scenarzysta przy GTA, teraz szef Scottish Games Network, organizacji dbającej o branżę wirtualnej rozgrywki w tym kraju. - Od pierwszej odsłony minęło już 17 lat, a GTA stało się czymś, czego nie spodziewali się chyba sami twórcy.

- To wielki sukces kreatywny i kulturowy. Premiera nowej odsłony to prawdopodobnie wydarzenie większe niż nowy film Star Wars. Chciałbym, żeby rząd zauważył, że jedna z największych marek w świecie rozrywki powstaje właśnie tutaj - dodaje.

GTA 5 zadebiutuje na konsolach X360 i PS3 już w przyszłym tygodniu - 17 września.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze

More News

Najnowsze artykuły