Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

GeForce RTX 4080 i 4090 mogą pożerać masę prądu

Oraz korzystają z nowej wtyczki zasilającej.

Według niepotwierdzonych informacji, karty graficzne GeForce serii 4000 wymagają bardzo mocnych zasilaczy.

Informacja pochodzi z bloga Igor's Lab, którego autor uzyskał rzekomo dostęp do schematów topowych modeli RTX 4090 i RTX 4080. Uwagę zwracają aż 24 jednostki regulacji napięcia, co sugeruje, że karty pobierają dużo prądu - od 450 do nawet 600 watów mocy.

Dziennikarz zwraca jednak uwagę, że mówimy tu o kartach dla entuzjastów. Możliwe, że dla modeli budżetowych oraz ze średniej półki pobór energii nie przekroczy 300 W (dla porównania, referencyjny wariant RTX 3070 potrzebuje 220 W).

Według Igor's Lab, zapowiedziany RTX 3090 Ti jest pod względem technicznym bardzo podobny do nadchodzącej serii RTX 4000 (fot. Nvidia)

Warto też dodać, że nadchodzące GPU są przystosowane do korzystania z nowej wtyczki zasilającej, zgodnej ze standardami ATX 3.0 i PCI-E 5.0. Złącza dostarczają karcie więcej prądu, niż obecnie stosowane gniazda 6+2 pin.

Nie oznacza to jednak, że do użycia kart konieczna będzie wymiana zasilacza. Prawdopodobnie na rynku pojawią się odpowiednie modele z gniazdami „starego” oraz „nowego” typu lub do zestawów producenci dołączą odpowiednie przejściówki.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze