Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gabe Newell: Linux jest przyszłością gier

Wkrótce nowe wieści na temat sprzętu Valve.

Zarządzający studiem Valve - Gabe Newell - przyznał na konferencji LinuxCon w Nowym Orleanie, że to system Linux i otwarte oprogramowanie są przyszłością rynku gier. Słynny producent i menedżer zasugerował także, że jego firma wkrótce ogłosi więcej informacji na temat planowanego sprzętu.

- Czuję się dziwnie, przychodząc tu do was i mówiąc o Linuksie i otwartym oprogramowaniu jako przyszłości branży gier - przyznał Newell. - To trochę jak podróż do Rzymu i przekonywanie papieża do chrześcijaństwa.

- W przyszłym tygodniu przekażemy więcej informacji na temat naszych postępów - mówił menedżer, wskazując na 198 tytułów, które są obecnie dostępne na Steamie w wersji Linux. - Powiemy też o możliwościach, jakie widzimy w przeniesieniu Linuksa do domowego salonu - dodał.

Valve już wcześniej eksperymentowało z domowymi konsolami, planując wydanie urządzenia określanego jako „Steambox”. Skończyło się jednak na prototypach i początkowych zapowiedziach.

- Myślę, że w najbliższej przyszłości czeka nas duża restrukturyzacja rynku lub koniec działalności największych graczy. Nie wygląda to najlepiej - mówił Newell o spadającej sprzedaży komputerów PC. - Systemy, które stawiają na innowację i otwartość będą bardziej konkurencyjne w porównaniu do zamkniętych platform.

Pomimo optymizmu dewelopera, nawet ankieta sprzętowa przeprowadzana na Steamie wskazuje, że udział systemu Linux wśród graczy wynosi mniej niż 1 procent.

Poniżej zapis całego wystąpienia Newella:

Tagi

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze

More News

Najnowsze artykuły