Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fabuła „Wielki Mike. The Blind Side” to ściema? Bohater dramatu poszedł do sądu

Oskarża rodzinę o oszustwa finansowe.

Michael Oher - amerykański futbolista, którego historia stała się inspiracją dla twórców filmu „Wielki Mike. The Blind Side” - oskarżył swoją rodzinę o oszustwa na tle finansowym. Mężczyzna twierdzi, że został wykorzystany i nie miał udziału w zyskach ze sprzedaży produkcji.

Przez lata dramat „Wielki Mike. The Blind Side” wzruszał widzów na całym świecie. Obraz opowiada bowiem o bezdomnym i zagubionym nastolatku, który pewnego dnia zostaje adoptowany przez bogatą rodzinę. Zatroszczony oraz pokochany zwłaszcza przez nową matkę zaczyna rozwijać swoją pasję, jaką jest futbol amerykański. Dzięki wsparciu bliskich chłopak szybko wyrasta na gwiazdę profesjonalnej ligi NFL.

Co ciekawe, w rolę kobiety wcieliła się Sandra Bullock, która za tę kreację otrzymała - jak dotąd - jedynego w swojej karierze Oscara. Co jednak istotniejsze, scenariusz filmu Johna Lee Hancocka oparty jest na książce „The Blind Side: Evolution of the Game”, autorstwa Michaela Lewisa. Przedstawia prawdziwą historię - wcześniej wspomnianego - aktualnie 37-letniego Michaela Ohera i rodziny Tuohy’ów.

Widowisko okazało się wielkim sukcesem finansowym. Według statystyk Box Office Mojo, zarobił na całym świecie ponad 309 milionów dolarów. Ponadto Sean i Leigh Anne Tuohy założyli specjalną fundację „Making It Happen”, oferującą pomoc najuboższym dzieciom, a kobieta stała się międzynarodową mówczynią motywacyjną.

Podnosząca na duchu opowieść ma jednak swoją mroczniejszą stronęZobacz na YouTube

Tymczasem źródła portalu ESPN ujawniły, że Oher złożył 14-stronicowy pozew w sądzie na swoich opiekunów. W lutym tego roku mężczyzna odkrył bowiem, że nigdy nie został adoptowany przez małżeństwo, a jedynie pełniono nad nim opiekę kuratorską. W konsekwencji nigdy nie mógł być prawnie potraktowany jako członek rodziny.

Tuohy’owie zainteresowali się nim, gdy miał 16 lat, ale dopiero kilka miesięcy po jego osiemnastych urodzinach zaproponowali mu podpisanie dokumentów kuratorskich, które dały im pełne prawo do zawierania kontraktów w jego imieniu. Poskutkowało to rzekomo tym, że Oher nie współuczestniczył w zyskach z książki Michaela Lewisa i późniejszego filmu z 2010 roku.

Zdaniem mężczyzny, Tuohy’owie otrzymali po 225 tysięcy dolarów dla każdego członka rodziny oraz dodatkowe 2,5 procent ze sprzedaży produkcji „Wielki Mike. The Blind Side”. Sportowiec żąda teraz zwrotu należnych mu pieniędzy z umów podpisanych przez Seana i Leigh Anne.

Ojciec rodziny uważa jednak, że autor książki oddał jedynie połowę swojego udziału, a wszyscy w rodzinie dostali równą sumę, łącznie z Michaelem, wynoszącą około 14 000 dolarów. Dodał także, że wszelkie finanse fundacji są ściśle udokumentowane. Co więcej, wyjaśnił, że to amerykańskie prawo zablokowało pełnoprawną adopcję wówczas 18-letniego Ohera.

Natomiast w kwestii opieki kuratorskiej wszystko rzekomo zostało przeprowadzone zgodnie z wytycznymi sądu, do którego została zaproszona nawet biologiczna matka sportowca. Tuohy’owie opublikowali też oświadczenie, w którym napisali, że „czują się zdruzgotani całą sytuacją”.

Michael Oher dostał się do profesjonalnej ligi futbolu amerykańskiego NFL w 2009 roku. Jego pierwszym klubem był Baltimore Ravens, z którym cztery lata później wygrał mistrzostwo kraju. Na emeryturę przeszedł w 2016 roku.

Read this next