Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Cyberpunk 2077 - walka: atak, strzelanie, uniki

Rodzaje broni, w co inwestować.

Nawet postacie rozwinięte w kierunku skradania w Cyberpunk 2077 będą musiały w końcu uciec się do walki, która jest nieodłącznym elementem gry. Na tej stronie przedstawiamy najważniejsze jej aspekty.


Na tej stronie:


Podstawy

Efektywność naszej postaci w walce przede wszystkim zależna jest od jakości używanego przez nas wyposażenia, punktów zainwestowanych a Atrybuty i Atuty postaci, a także zainstalowanych wszczepów. Osoby inwestujące punkty rozwoju w zdolności netrunnera mogą pomóc sobie w walce potężnymi hackami bojowymi.

Chociaż przeciwnicy w grze częściowo skalują się do naszego poziomu i początkowo nawet uliczne rzezimieszki mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo, to wysoce rozwinięta postać z dobrym ekwipunkiem może bez większych trudności samemu radzić sobie nawet z przeważającą siłą wroga - warto więc inwestować w lepszą broń i wszczepy, kiedy tylko mamy taką możliwość.

Najważniejszym zasobem, jakim musimy umiejętnie zarządzać w walce jest wytrzymałość naszej postaci, reprezentowana przez żółty pasek w lewym górnym rogu ekranu, pod paskiem zdrowia. Wytrzymałość regeneruje się automatycznie po krótkiej chwili pozostawania w bezruchu.

Wyczerpanie go do bardzo niskiego poziomu nie tylko uniemożliwi nam wykonywanie wślizgów, doskoków i uników, ale także spowoduje inne kary, zależne od typu dzierżonej broni:

 • Broń palna będzie mieć większy rozrzut pocisku, co utrudni trafienie wroga
 • Ataki ostrzami będą zadawać mniejsze obrażenia
 • Znacznie zmniejszy się prędkość ataku bronią obuchową

Walka bronią palną w Cyberpunk 2077

Dla większości graczy zapewne podstawowym typem broni będzie broń palna: tej jest w Cyberpunk 2077 zdecydowanie najwięcej. Możesz wybierać między pistoletami, pistoletami maszynowymi, strzelbami, karabinami szturmowymi, lekkimi karabinami maszynowymi oraz snajperkami.

Każda broń należy do jednego z trzech typów: Power, Tech i Smart. Broń typu Power umożliwia atakowanie wrogów schowanych za osłoną za pomocą rykoszetujących pocisków, uzbrojenie Tech pozwala na naładowanie strzału, który przebija większość osłon, natomiast giwery Smart strzelają inteligentnymi pociskami namierzającymi oponentów automatycznie. Każdy rodzaj różni się sposobem obsługi, więc warto znaleźć taki, który będzie ci pasował.

Podczas walki pamiętaj, by starać się celować w głowy przeciwników, dzięki czemu zadasz większe obrażenia. Ponadto, jeśli posiadamy dodatek Widmo Wolności, wykupienie zdolności Relica Skanowanie podatności pozwoli podświetlać słabe punkty wrogów - trafianie w nie zadaje spore obrażenia. Korzystaj też z osłon - strzelając zza ściany lub muru możesz pozostać względnie osłoniętym, wciąż kontynuując atak.

Do broni palnej wymagana jest oczywiście amunicja. Możesz ją znaleźć, wytworzyć lub podnieść z ciał pokonanych przeciwników. Amunicja w grze nie jest podzielona na kalibry dla konkretnych broni, a zamiast tego tytuł grupuje je w kilka typów, uniwersalnych dla całej gamy oręża danego typu: amunicja do karabinu, pistoletu, snajperek i strzelb.


Walka bronią białą w Cyberpunk 2077

Wbrew pozorom, broń biała może być świetnym wyborem w Cyberpunk 2077, ponieważ eliminuje problem braku amunicji. Ataki bronią białą zużywają jednak wytrzymałość (1), szybciej od broni palnej, więc miej to na uwadze.

Broń do walki wręcz dzieli się na obuchową i ostrą. Broń ostra (katany, noże, tasaki) pozwala na szybkie i sprawne cięcia - dodatkowo tasakami i nożami możemy miotać w stronę wrogów nawet ze sporej odległości. Broń obuchowa natomiast jest wolniejsza, ale każde trafienie zadaje przeciwnikom znacznie większe obrażenia.

Do kategorii broni białej zaliczają się także wszczepy ramion. Pozwalają one zainstalować w rękach naszej postaci ukrytą broń, którą możemy aktywować w dowolnym momencie i która nie zużywa slotu w ekwipunku. W grze znajdziemy cztery typy wszczepów-broni:

 • Ostrza modliszkowe - wysuwane z ramion ostrza do szybkich i cichych ataków - także skrytobójstw
 • Pięści goryla - dłonie wzmocnione wszczepem, zadające potężne obrażenia
 • Monostruna - bicz przydatny do ataków z większej odległości lub przy walce z całą grupą wrogów
 • Wyrzutnia rakiet - montowany w ramieniu niewielki granatnik

Ważna informacja: każdy rodzaj broni palnej i białej może uzyskać bonusy do obrażeń i innych statystyk, jeśli odpowiednio zainwestujemy punkty. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o granatach. Ich różne rodzaje mogą być świetnym wsparciem w walce na średni dystans.


Uniki, jak uskakiwać przed ciosami

Niezależnie od tego, czy preferujemy walkę bronią palną, czy białą, należy możliwie cały czas pozostawać w ruchu. Uniki i wślizgi pozwalają nam zaskoczyć przeciwnika i uniknąć lądującego ciosu lub kul pocisków. Wszystkie te akcje także zużywają wytrzymałość, a wykonujemy je następującymi klawiszami:

 • Unik - dwa razy przycisk na klawiaturze w wybranym kierunku lub kierunek + kółko/B na kontrolerze
 • Wślizg - wciśnij przycisk kucania (domyślnie Ctrl na klawiaturze lub kółko/B na kontrolerze) w czasie sprintu

Aby zwiększyć nasze możliwości poruszania się w walce, powinniśmy inwestować punkty w środkowe drzewko umiejętności (2) atrybutu Refleks. Znajdziemy tam skille zmniejszające zużycie wytrzymałości w czasie ruchu czy pozwalające nam wykonać więcej ruchów lub ich kombinacje (np. zryw/unik w czasie skoku).

Rozwijanie tych umiejętności zwiększa także szanse na tak zwane uniki pasywne. W ten sposób nazywane są szanse, gdy cios lub pocisk przeciwnika teoretycznie trafia naszą postać, ale obrażenia są niwelowane dzięki właśnie rozwiniętym zdolnościom.


Walka w Cyberpunk 2077 - rozwój postaci

Podstawową metodą zwiększania skuteczności w walce jest inwestycja w Atuty i Atrybuty. Warto jednak wiedzieć, na co wydawać punkty, koncentrując się na konkretnych typach broni:

 • Strzelby i lekkie karabiny maszynowe - lewe drzewko umiejętności atrybutu Budowa Ciała
 • Bronie obuchowe - prawe drzewko umiejętności atrybutu Budowa Ciała
 • Karabiny szturmowe i pistolety maszynowe - lewe drzewko umiejętności atrybutu Refleks
 • Pistolety, rewolwery, karabiny precyzyjne i snajperki - lewe drzewko umiejętności atrybutu Opanowanie
 • Broń miotana - prawe drzewko umiejętności atrybutu Opanowanie
 • Ostrza - prawe drzewko umiejętności atrybutu Refleks
 • Granaty - lewe drzewko umiejętności atrybutu Zdolności Techniczne
 • Broń typu Tech - prawe drzewko umiejętności atrybutu Refleks
 • Broń typu Smart - prawe drzewko umiejętności atrybutu Inteligencja

Prostym sposobem na ulepszenie zdolności bojowych V jest znalezienie broni o wyższym współczynniku obrażeń. Gdy broń, na które spoglądasz, jest lepsze, niż wyposażony przez ciebie ekwipunek, zobaczysz na karcie przedmiotu zieloną strzałkę (3). Alanogicznie czerwona strzalka oznacza broń gorszą od obecnie używanej


Walka bronią w starszej wersji gry

Od momentu wydania aktualizacji 2.0 do gry Cyberpunk 2077 system walki uległ istotnym zmianom. Poniżej zamieszczamy archiwalną wersję stronym, która wciąż może być przydatna, jeśli gramy na starszej wersji gry, na przykład na PS4 lub Xboxie One.

Na początek kilka podstawowych informacji:

 • twoja efektywność w walce uzależniona jest w dużej mierze od jakości wyposażenia, a także punktów zainwestowanych w Atrybuty postaci
 • w grze można używać nie tylko broni palnych, ale i białych: obuchowych oraz ostrzy
 • wszczepy mogą stanowić broń
 • hakowanie może być elementem walki
Walka bronią w Cyberpunk 2077

Dla większości graczy zapewne podstawowym typem broni będzie broń palna: tej jest w Cyberpunk 2077 zdecydowanie najwięcej. Możesz wybierać między pistoletami, pistoletami maszynowymi, strzelbami, karabinami szturmowymi, lekkimi karabinami maszynowymi oraz snajperkami.

Każda broń należy do jednego z trzech typów: Power, Tech i Smart. Każdy rodzaj różni się sposobem obsługi, więc warto znaleźć taki, który będzie ci pasował.

Podczas walki pamiętaj, by starać się celować w głowy przeciwników, dzięki czemu zadasz większe obrażenia. Korzystaj też z osłon - strzelając zza ściany lub muru możesz pozostać względnie osłoniętym, wciąż kontynuując atak.

Do broni palnej wymagana jest oczywiście amunicja. Możesz ją znaleźć lub wytworzyć.

Wbrew pozorom, broń biała może być świetnym wyborem w Cyberpunk 2077, ponieważ eliminuje problem braku amunicji. Ataki bronią białą stopniowo zużywają jednak wytrzymałość (1), oznaczoną żółtym paskiem u góry ekranu - miej to na uwadze. Broń do walki wręcz dzieli się na obuchową i ostrą.

Wszczepy również mogą stanowić broń. Podstawowymi przykładami są wszczepy do ramion:

 • ostrza modliszkowe - ostrza wysuwane z ramion na zawołanie
 • pięści goryla - dłonie wzmocnione wszczepem, zadające potężne obrażenia
 • monostruna - może pozbawić przeciwników kończyn
 • wyrzutnia rakiet - montowana w ramieniu broń wybuchowa

Aby dowiedzieć się więcej o wyżej wymienionych wszczepach ofensywnych, zerknij na naszą stronę o ostrzach modliszkowych, monostrunie i pięściach goryla.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o granatach. Ich różne rodzaje mogą być świetnym wsparciem w walce na średni dystans.

Ważna informacja: każdy rodzaj broni palnej i białej może uzyskać bonusy do obrażeń i innych statystyk, jeśli odpowiednio zainwestujemy punkty. Aby zobaczyć, które Atrybuty odpowiadają za twoje ulubione bronie, zapoznaj się z poniższą sekcją Jak być lepszym w walce.

Uniki, jak uskakiwać przed ciosami

Uniki przydają się głównie w walce wręcz, ale też wtedy, gdy chcesz zwiększyć dystans między przeciwnikiem, by mieć lepszą pozycję do strzału.

Aby wykonać unik:

 • naciśnij dwa razy przycisk kierunku na klawiaturze
 • naciśnij kierunek + kółko / B na padzie

Uniki zużywają wytrzymałość, ale możesz sprawić, że nie będą - wykupując Atut o nazwie Jak wiatr (2) w Atrybucie Budowa ciała.

W Cyberpunk 2077 są jeszcze uniki pasywne - im większa wartość uników pasywnych, tym większa szansa, że przeciwnik cię nie trafi, mimo że nie wykonujesz standardowego uskoku.

Aby zwiększać szansę na pasywny unik, inwestuj punkty w Atrybut Refleksu.

Walka - rozwój postaci

Podstawową metodą zwiększania skuteczności w walce jest inwestycja w Atuty i Atrybuty. Warto jednak wiedzieć, na co wydawać punkty, koncentrując się na konkretnych typach broni:

 • Strzelby i lekkie karabiny maszynowe - atuty w zakładce Demolka (atrybut Budowa ciała)
 • Bronie obuchowe - atuty w zakładce Walki uliczne (atrybut Budowa ciała)
 • Karabiny - atuty w zakładce Karabiny (atrybut Refleks)
 • Pistolety i rewolwery - atuty w zakładce Broń krótka (atrybut Refleks)
 • Ostrza - atuty w zakładce Broń biała (atrybut Refleks)
 • Bronie typu Tech i granaty - atuty w zakładce Inżynieria (atrybut Zdolności techniczne)

Prostym sposobem na ulepszenie zdolności bojowych V jest znalezienie broni lub ubrania o wyższym współczynniku obrażeń lub pancerza. Gdy broń lub ubranie, na które spoglądasz, jest lepsze, niż wyposażony przez ciebie ekwipunek, zobaczysz na karcie przedmiotu zieloną strzałkę (3).

Więcej porad:

Spis treści: Cyberpunk 2077 - Poradnik, Solucja

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Cyberpunk 2077

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze