Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Cyberpunk 2077 - atrybuty i atuty, drzewko umiejętności

Jak wydawać punkty na zdolności.

Atrybuty, atuty i umiejętności to najważniejszy aspekt rozwoju postaci w Cyberpunk 2077. Aktualizacja 2.0 całkowicie zmieniła drzewko, a twórcy przeprojektowali niemal wszystkie zdolności oraz sposób ich zdobywania. Na tej stronie dowiesz się, jak działa teraz ten system.

UWAGA: zmiany w aktualizacji 2.0 są tak szeroko zakrojone, że włączając grę pierwszy raz po patchu, będziesz musiał na nowo wydać wszystkie punkty Atutów, tworząc build postaci niemal od podstaw. Mowa oczywiście o sytuacji, w której wczytasz stary zapis gry, na którym miałeś już wydane punkty Atutów - można też bowiem zacząć grę od nowa.


Na tej stronie:


Atrybuty

Atrybuty to absolutna baza rozwoju postaci w Cyberpunk 2077. To bazowe cechy, których poziom determinuje, jakie Atuty będziesz mógł wykupić na drzewku. Na Atrybuty składają się:

 • Budowa ciała
 • Refleks
 • Zdolności techniczne
 • Inteligencja
 • Opanowanie
 • Relic (Tylko z dodatkiem Widmo wolności. Te zdolności zdobywa się inaczej, więc sprawdź naszą stronę o Atutach Relica)

Atrybuty determinują nie tylko dostępne Atuty, ale również to, jak twoja postać będzie rozwiązywać niektóre problemy. Przykłady poniżej, a więcej przeczytasz na naszej stronie o tworzeniu postaci:

 • Wysoki Atrybut Opanowania pozwala na użycie perswazji w dialogach i ominięcie walki
 • Wysoki Atrybut Zdolności technicznych pozwala na otwieranie przejść, które będą skrótami w niektórych misjach
 • Wysoki Atrybut Inteligencji pozwala hakować znalezione urządzenia

Początkowe punkty Atrybutów przydzielasz w momencie tworzenia postaci, ale za zdobywanie kolejnych poziomów postaci otrzymujesz Punkty Atrybutów, którymi możesz dalej rozwijać Atrybuty.

Aby przejrzeć Atrybuty i ich poziomy, wejdź do kategorii Postać w menu postaci. Zobaczysz tutaj wszystkie Atrybuty, a wskazując jeden z nich, wyświetli się opis (1) - wskaże on, na co przekłada się dany Atrybut. Liczby pod nazwami (2) to właśnie aktualne poziomy Atrybutów.

Zwróć uwagę na liczbę dostępnych Punktów Atrybutów (3). Aby rozwinąć Atrybut o jeden poziom, skorzystaj z opcji Kup (4).

Atrybuty są jednak tak mocno powiązane z Atutami, że zanim kupisz kolejne poziomy Atrybutów, warto przyjrzeć się Atutom.


Atuty

Atuty to inaczej drzewka umiejętności, na których kupujemy faktyczne zdolności, których V może użyć w skradaniu, walce, hakowaniu itp.

Kliknij na dowolny Atrybut, żeby przejrzeć powiązane z nim Atuty. Najważniejsze w nowym systemie jest to, aby zrozumieć linię blokady szczebli Atutów.

 • Jak już wspomnieliśmy, poziom Atrybutu zależy od tego, ile Atutów będziesz mieć dostępnych do kupienia.
 • Atuty podzielone są na szczeble, które idą od dołu do góry. Spójrz na poniższy obrazek: nie możemy kupić żadnego Atutu z przedostatniego szczebla Atutów Refleksu (5), bo wymagany Refleks wynosi 15, a my mamy tylko 9 (6).
 • Po podniesieniu Refleksu do poziomu 15., szczebel Atutów zostaje odblokowany, a linia blokady podniosła się wyżej.
 • Możesz wygodnie kupować kolejne poziomy Atrybutów, korzystając z niebieskiego przycisku z plusem (7)

Atuty na drzewkach dzielą się na duże i małe. Duże (8) odblokowują poważniejsze nowości, a małe (9) - nieco mniejsze. Ponadto, duże mają czasami kilka poziomów do wykupienia, co obrazuje liczba pod ikoną (10). Wskazując dany Atut, poznasz jego działanie lub (opcjonalnie) bonusy z kolejnych poziomów.

Zwróć uwagę na linie łączące różne Atuty. Tworzą one łańcuch, w którym aby kupić Atuty umiejscowione w jego dalszej części, trzeba najpierw kupić wszystkie poziomy poprzednich Atutów. Przykładowo, nie wykupimy tego Atutu (11), dopóki wykupimy wszystkich poziomów tych Atutów (12).

Atuty na samym szczycie drzewek to Atuty Mistrzowskie, które wymagają najwyższego, 20. poziomu powiązanego Atrybutu. To potężne zdolności, które mocno wpływają na skuteczność V.


Zwracanie Atutów

Cyberpunk 2077 ma bardzo elastyczny system rozwoju postaci. Do zwracania Atutów nie są potrzebne żadne specjalne przedmioty ani nawet gotówka. Masz w tym całkowitą dowolność i możesz próbować różnych buildów postaci.

Aby zwrócić wydany Punkt Atutu do puli, po prostu wskaż Atut i skorzystaj z opcji Zwróć.

UWAGA: możesz zwracać tylko te Atuty, które są na krańcach łańcuchów powiązań. Jeśli chcesz zwrócić Atut w środku łańcucha, będziesz musiał najpierw zwrócić każdy Atut umiejscowiony wyżej w łańcuchu.


Umiejętności

Cyberpunk 2077 ma jeszcze system Umiejętności. Aby dowiedzieć się o nim więcej, kliknij Widok Umiejętności w menu Atrybutów. Po lewej stronie zobaczysz kategorie Umiejętności (13) i twoje poziomy w tych Umiejętnościach.

Kiedy w Cyberpunk 2077 wykonujesz jakąś czynność z danej kategorii, twoja postać automatycznie staje się w niej coraz lepsza. Stopniowy wzrost Umiejętności możesz zaobserwować dzięki powiadomieniom w lewej części ekranu (14). Na ekranie zobaczysz też informację o wzroście poziomu Umiejętności (15), kiedy ten nastąpi.

Przykłady czynności, które zwiększają PD (i poziom) danych kategorii Umiejętności:

 • Hakowanie dowolnego urządzenia - PD dla Netrunner
 • Cicha eliminacja wrogów - PD dla Shinobi
 • Walka dystansowa - PD dla Łowcy głów

Co pięć poziomów Umiejętności zdobywasz jeden punkt Atutu oraz jakąś dodatkową nagrodę. Wskaż dany poziom, by zobaczyć nagrody i bonusy.


Atuty, Atrybuty i Umiejętności w starej wersji gry

Kwestia drzewka umiejętności w Cyberpunk 2077 jest dość skomplikowana. Otrzymujemy bowiem punkty Atrybutów i Atutów, które wydajemy w ramach różnych „działów” zdolności, a do tego dochodzą jeszcze Umiejętności. Wszystkie najważniejsze aspekty tłumaczymy poniżej.

Aby przejrzeć i rozwinąć drzewko umiejętności, przejdź do zakładki Postać (1) w głównym menu.

Po lewej zobaczysz punkty Atrybutów i Atutów (2), którymi dysponujesz. Punkty zdobywasz za osiąganie kolejnych poziomów, czyli najprościej - wykonywanie misji i różnych innych akcji.

Przyjrzyjmy się Atrybutom i Atutom oraz określmy, czym się charakteryzują.


Atrybuty

Atrybuty to segmenty na głównym ekranie rozwoju postaci - np. Budowa ciała, Refleks, Inteligencja, itd. Stoją wyżej w hierarchii rozwoju postaci - zwiększanie ich poziomu pozwala ci odblokować więcej Atutów danej kategorii (przejdziemy do tego później), a do tego podnosi inne ogólne statystyki postaci. Jeden punkt Atrybutu otrzymujesz co trzy poziomy postaci.

Najeżdżając kursorem na Atrybut, po prawej zobaczysz, na co wpłynie zwiększenie jego poziomu (3). Aby zwiększyć poziom, skorzystaj z opcji Kup (4). Jeden punkt Atrybutu to o jeden poziom więcej.


Atuty

Wejdź w dany Atrybut, aby zobaczyć powiązane z nim Atuty, czyli kwadratowe kafelki z ikonami. Są one podzielone na różne kategorie Umiejętności (5). Właśnie tutaj kupujesz poszczególne zdolności postaci - aktywne i pasywne.

Każda zdolność kosztuje jeden punkt Atutu, przy czym niektóre Atuty mają kilka poziomów - każdy z nich też kosztuje jeden punkt. Jeden punkt atrybutu otrzymujesz przy awansie postaci na kolejny poziom.

Aby kupić dany Atut lub zwiększyć jego poziom, skorzystaj z opcji Kup (6). Kupić możesz tylko Atuty, które są w obrębie twojego poziomu Atrybutu, związanego z danym Atutem. Jeżeli poziom Atrybutu jest za mały, ikona Atutu będzie szara, a ty zobaczysz o tym informację w oknie danego Atutu.

Najniższy Atut (7) danej kategorii Umiejętności wymaga rozwinięcia jej aż do 20. poziomu. Szczegóły poniżej.

Na koniec jeszcze kwestia kolorów Atutów:

 • Czerwony (8) - dostępny do kupienia
 • Niebieski (9) - kupiony, ale dostępny do ulepszenia
 • Żółty (10) - maksymalnie ulepszony
 • Wyszarzony (11) - niedostępny z powodu zbyt małego poziomu Atrybutu

Umiejętności

O umiejętnościach wspomnieliśmy już wcześniej (przypomnijmy, to zakładki nad kafelkami Atutów), ale warto przyjrzeć się im bliżej.

Kiedy w Cyberpunk 2077 wykonujesz jakąś czynność z danej kategorii, twoja postać automatycznie staje się w niej coraz lepsza. Przykładowo cicha eliminacja wrogów poprawia Umiejętność o nazwie Skradanie się. Stopniowy wzrost Umiejętności możesz zaobserwować dzięki powiadomieniom (12) w lewej części ekranu. Na ekranie zobaczysz też informację o wzroście (13) poziomu Umiejętności, kiedy ten nastąpi.

Poziom danej Umiejętności (14) widzisz na ekranie tej Umiejętności, pod Atutami:

Co zapewnia zdobywanie kolejnych poziomów Umiejętności? Przede wszystkim dodatkowe punkty Atutów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, 20. poziom umiejętności odblokowuje też najniższy z Atutów danej kategorii.

Spis treści: Cyberpunk 2077 - Poradnik, Solucja

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Cyberpunk 2077

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

Related topics
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze