Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Cyberpunk 2077 obchodzi 2. urodziny. Gra przeszła długą drogę

Od katastrofy do sukcesu.

Dokładnie dwa lata temu - 10 grudnia 2020 roku - ukazał się Cyberpunk 2077. Gra szybko wywołała kontrowersje za sprawą licznych problemów technicznych, a twórcy zabrali się za łatanie. Tytuł w kolejnych miesiącach przebył długą drogę i dziś przeżywa renesans zainteresowania.

Początki z pewnością nie były łatwe. „To miała być największa premiera roku. Co się stało” - zastanawiał się nawet prestiżowy dziennik The New York Times, a część inwestorów wkrótce zdecydowała się nawet pozwać CD Projekt.

Dość powiedzieć, że Sony wykonało bezprecedensowy krok i usunęło Cyberpunk 2077 ze sprzedaży w PlayStation Store, przez co Xboksy przez pół roku cieszyły się konsolową wyłącznością w cyfrowej sprzedaży. Kurs akcji polskiej spółki - budowany na sukcesie Wiedźmina 3 - poszybował w dół.

„Koszty naprawienia gry nie mają znaczenia” w porównaniu z potrzebą naprawienia reputacji studia - zapowiedział Michał Nowakowski, jeden z członków zarządu firmy. Twórcy zabrali się więc za łatanie, regularnie wydając aktualizacje, które zbliżyłyby tytuł do jakości, jaką deweloperzy bez wątpienia chcieli osiągnąć.

W ostatnich miesiącach Cyberpunk 2077 przeżywa mały renesans popularności, dzięki aktualizacji 1.6 oraz serialowi „Cyberpunk: Edgerunners” od platformy Netflix. Wydaje się, że zwłaszcza ta druga produkcja przełożyła się na liczne powroty oraz spory napływ nowych graczy, którzy wkraczali już do produkcji o jakości dużo wyższej niż dwa lata temu.

Już w grudniu 2020 roku pochwalono się sprzedażą 13 milionów egzemplarzy, choć to zapewne na bazie zamówień przedpremierowych, których było ponad 8 mln. Najnowsze wieści pochodzą właśnie z września, gdy mówiono już o 20 mln sztuk sprzedanych na całym świecie.

Dzisiaj gracze czekają już na rozszerzenie Phantom Liberty, które ukaże się w przyszłym roku, już tylko na PC, PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S. To nie wszystko, ponieważ CD Projekt zapowiedział już, że tworzy sequel Cyberpunk 2077.

Dziś piszemy o Cyberpunk 2077:

Read this next