Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Crusader Kings 3 - rodzaje jednostek

Poborowi, zbrojni, rycerze, najemnicy, wojska religijne.

Wojny to kluczowy element rozgrywki w Crusader Kings 3. Nawet jeśli skupisz się na innych metodach pozyskiwania ziem, prędzej czy później czeka cię konflikt zbrojny. Z tego też powodu warto wiedzieć, z jakich typów wojsk możesz korzystać - co przedstawiamy w niniejszym rozdziale.

Ilość dostępnych dla ciebie wojsk sprawdzić możesz w prawym górnym rogu ekranu. Po najechaniu na ikonkę z żołnierzami (1) wyświetlą się dodatkowe informacje. Znajdziesz tutaj maksymalną liczbę żołnierzy: Total Soldiers (2), jednostki wchodzące w skład twojej armii (3), jak i ogólną jakość: Quality (4) twoich wojsk.

Jeśli klikniesz na wspomnianą ikonkę, otworzysz nowe okno zarządzania wojskami. Podzielone jest ono na kilka części:

  • Twoje armie: Your armies (5) - znajdziesz tutaj te same informacje, co po najechaniu na ikonkę żołnierzy, czyli ilość poborowych: Levies (6), ilość rycerzy: Knight (7), jak i regimenty zbrojnych: Man-at-Arms (8).
  • Najemnicy: Mercenaries (9) - z poziomu tej zakładki możesz rekrutować najemników. Najęcie ich wiąże się z dość słoną opłatą w złocie, a sami najemnicy służyć będą ci przez określoną w kontrakcie ilość lat. Więcej na ten temat znajdziesz w rozdziale najemnicy, jak i kiedy z nich korzystać.
  • Wojska religijne: Holy Order (10) - niezależne wojska, które możesz nająć. Wykorzystuje się je wyłącznie do walki z władcami o innej religii. Ten aspekt rozgrywki opisujemy w rozdziale Holy Order, święty zakon rycerski.

Oddziały poborowych (Levies) zwiększać będą się wraz z rozrostem twojego królestwa, zabudową ziem i pozyskiwaniem nowych wasalów, pozostałych trzeba będzie nająć własnoręcznie. Rób to jednak z rozwagą i nie zwiększaj niepotrzebnie liczebności swojej armii gdy nie planujesz podbojów bądź gdy jesteś na granicy bankructwa.

Następnie: Crusader Kings 3 - najemnicy, jak i kiedy z nich korzystać

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Komentarze