Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Car Mechanic Simulator 2018 - badanie i diagnoza części

Metody sprawdzania kondycji części w samochodzie.

Chociaż przy początkowych zleceniach będziesz miał podaną listę części wymagających naprawy w samochodzie, to wraz z biegiem czasu coraz częściej będziesz otrzymywał zadania z informacją o problemach związanych z konkretnym układem, jednak bez wymienionych konkretnych części.

W takiej sytuacji sam będziesz musiał zidentyfikować popsute elementy, korzystając z trybu badania oraz odblokowanych urządzeń badawczych. Może to być momentami skomplikowane i frustrujące, kiedy nie będziesz mógł znaleźć jedynej brakującej części. Poniżej opiszemy wszystkie sposoby służące do badania elementów samochodu.


Jazda testowa

Jest dostępna od początku rozgrywki i umożliwia ocenę wielu części samochodu. Składa się z czterech składowych:

  • testu przyspieszenia, kiedy musimy jechać na wprost i dotrzeć do zielonej linii;
  • slalomu, podczas którego musimy zaliczać kolejne zielone punkty, wykonując gwałtowne skręty;
  • testu zawieszenia, polegającego na przejeździe przez odcinek wypełniony różnorakimi progami zwalniającymi;
  • testu hamulców, podczas którego musimy zatrzymać się w wyznaczonym zielonymi liniami obszarze.
Jazda testowa w Car Mechanic Simulator 2018.

Jazda testowa jest bardzo czasochłonnym sposobem oceny stanu auta. Warto też zaznaczyć, że jest niedostępna, jeżeli auto jest niezdolne do jazdy, przykładowo ze względu na brakujące części.


Ścieżka diagnostyczna

Staje się ona dostępna po pierwszym ulepszeniu garażu, dostępnym po awansie na 4 poziom doświadczenia. Składa się ona z czerech elementów składowych. Najpierw będziesz musiał wjechać przednimi kołami na tester hamulców, aby sprawdzić ich działanie.

Po chwili powtórzysz to z kołami tylnymi. Po zbadaniu hamulców przyjdzie czas na ocenę zwieszenia - najpierw wjedziesz na tester przodem auta, później tyłem, po czym test się zakończy.

Aby rozpocząć ścieżkę, kliknij na urządzenie.

Ścieżka umożliwia ocenę wielu podzespołów samochodu, jednak zajmuje trochę czasu. Przydaje się podczas bardziej skomplikowanych zleceń oraz takich, które otrzymasz po raz pierwszy. Ścieżka jest niedostępna, jeżeli badane auto nie może odpalić.


Badanie ręczne

Najbardziej podstawowy sposób oceny sprawności komponentów samochodu to samodzielne ich sprawdzenie bez korzystania z żadnych urządzeń. Badanie jest dostępne od początku rozgrywki. Włączamy po prostu tryb badania i klikamy w nim na widoczne komponenty - pozwala to sprawdzić ich wiele, lecz nie wszystkie.

Możemy przeprowadzić diagnostykę zawieszenia oraz hamulców, nie uzyskamy jednak informacji o większości części silnika. Aby je poznać, musimy skorzystać z innych dostępnych narzędzi lub zdemontować daną część.

Wystarczy kliknąć i przytrzymać przycisk, aby zbadać stan zaznaczonej części.

Demontaż części zawsze pozwoli na określenie stopnia jej zużycia. Jest to jednak wyjątkowo męczące i czasochłonne zadanie, bo chociaż możemy sprawdzić w ten sposób całe auto, to rozłożenie go i złożenie z powrotem zajmie nam olbrzymią ilość czasu.

Warto pamiętać, że części do wymiany będą bardziej zniszczone i niekiedy można je zauważyć, gdyż będą bardziej zardzewiałe niż pozostałe części. Sposób ten sprawdza się szczególnie w nowych samochodach, gdzie pozostałe części ze 100% sprawnością będą wyjątkowo błyszczące.

Dostęp do wszystkich podręcznych urządzeń znajduje się w jednym menu kołowym.

Miernik bieżnika

Pozwoli zbadać stan ogumienia badanego pojazdu bez konieczności demontażu koła. Aby go odblokować, musisz posiadać przynajmniej 5 poziom doświadczenia oraz wydać punkt umiejętności, które zdobywasz wraz z awansem na kolejne poziomy.


Skaner OBD

Umożliwia ocenę części połączonych z komputerem samochodu, takich jak: cewki i świece zapłonowe, katalizator czy moduł ABS. Otrzymasz go, jeżeli wydasz na niego punkt umiejętności po zdobyciu 7 poziomu doświadczenia.


Pomiar ciśnienia paliwa

Dokonasz go za pomocą urządzenia o tej samej nazwie, do którego dostęp uzyskasz po wydaniu punktu umiejętności, jeżeli masz już przynajmniej 15 poziom. Umożliwia ono ocenę listew paliwowych czy pompy paliwa.


Miernik elektroniczny

Pozwala ocenić połączenia elektroniczne oraz rezystancje, dając informację o stanie alternatora, akumulatora, chłodnicy oraz przepustnicy. Staje się dostępny na 7 poziomie, po wydaniu punktu umiejętności.Miernik kompresji

Ocenia trudno dostępne fragmenty samochodu. Z jego pomocą poznasz stan tłoków, pierścieni tłokowych, wału korbowego i bloku silnika. Jeżeli chcesz mieć go dostępnego do użytku, musisz wydać na niego punkt umiejętności, gdy zdobędziesz co najmniej 9 poziom.

O autorze

Adam Thiem

Contributor

Komentarze