Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Batalia sądowa Epic kontra Apple zakończona. Sąd najwyższy nie rozpatrzy sprawy

„To smutna decyzja dla wszystkich programistów”.

Sąd najwyższy Stanów Zjednoczonych w dość niespodziewany sposób zakończył - przynajmniej na razie - trwającą od dłuższego czasu batalię sądową między Apple oraz Epic Games. Obydwie strony złożyły odwołania od wyroku izby niższej instancji, jednak sędziowie zdecydowali się odrzucić ich wnioski.

Jak informuje serwis PC Gamer, powołując się na raport agencji Reuters, zarówno Epic Games, jak i Apple złożyły apelację od wyroku Sądu okręgowego stanu Kalifornia z 2021 roku. Apple chciało odwołać się od fragmentu dokumentu, w którym sędzia zarzucił producentowi iPhonów nieuczciwe praktyki antykonkurencyjne i nakazał zezwolenie twórcom aplikacji na przekierowanie użytkowników do systemów płatności innych, niż ekosystem Apple Pay.

Z drugiej strony Epic zamierzał odwołać się od innej części wyroku, według której praktyki Apple nie naruszają stanowego prawa antymonopolowego. Oba wnioski trafiły do sądu najwyższego jednak ten - bez składania wyjaśnień - zdecydował się odrzucić odwołania obu stron. Tym samym po czterech latach sądowa batalia na jakiś czas dobiegła końca.

Decyzję sądu najwyższej instancji skomentował w mediach społecznościowych szef Epic Games Tim Sweeney, który uznał zaistniałą sytuację za porażkę. „W USA bitwa o otwarcie iOS na inne sklepy niż AppStore została przegrana. To smutna decyzja dla wszystkich programistów” - napisał biznesmen. W późniejszych postach zwrócił jednak uwagę, że pewne zarządzone przez sąd korzystne zmiany wejdą teraz w życie. czyli tak

Od teraz twórcy mogą umieszczać w swoich aplikacjach »przyciski, linki zewnętrzne lub inne odnośniki, które kierują klientów do systemów płatności«” - kontynuuje Sweeney. „Programiści mogą zacząć korzystać z przyznanego im przez sąd prawa do informowania klientów w USA o lepszych cenach w Internecie. Te okropne i wprowadzające zamieszanie ekrany informujące o płatnościach, których wymagało Apple, znikną na zawsze”.

Walka trwa. Regulatorzy podejmują działania, a politycy na całym świecie uchwalają nowe przepisy, aby położyć kres nielegalnym i antykonkurencyjnym praktykom Apple. Na przykład Ustawa o rynkach cyfrowych Unii Europejskiej wchodzi w życie 7 marca” - kończy szef Epica.

Read this next