Age of Empires 4 - mapa: zwiadowca, mgła wojny, jak odkrywać

Odkrywanie mgły wojny.

W większości rozgrywek w Age of Empires IV będziesz grał z nieodkrytą mapą, przesłoniętą tak zwaną mgłą wojny. By poznać lokalizację surowców i wrogów, musisz jak najszybciej ją odkryć - najlepiej przy pomocy Zwiadowcy.

W każdym meczu w trybie potyczki rozpoczniesz z jednym Zwiadowcą (Scout) (1). Ta konna jednostka jest kiepska w walce, jednak świetnie sprawdza się w odkrywaniu mapy. Szybko się porusza i ma daleki zasięg wzroku.

040_age_of_empires_4_iv_mapa_zwiadowca_mgla_wojny

Podczas pierwszych kilkudziesięciu sekund rozgrywki wykorzystaj zwiadowcę do zbadania najbliższej okolicy. Jeśli nie chcesz tracić czasu na żmudne wydawanie poleceń, przytrzymaj klawisz Shift i wtedy wydaj nawet kilkanaście rozkazów ruchu. Jednostka będzie poruszać się w takiej kolejności, od punktu do punktu.

Zbadanie najbliższej okolicy jest ważne z dwóch powodów. Odkryjesz dzięki temu złoża surowców - jak złoto (2) - a także zbierzesz pobliskie owce (3). Zwierzęta te będą poruszać się za Zwiadowcą - po zebraniu kilku sztuk odprowadź je po prostu do głównego budynku, by robotnicy mogli pozyskać z nich jedzenie.

041_age_of_empires_4_iv_mapa_zwiadowca_mgla_wojny

Po odkryciu najbliższych terenów wokół miejsca startowego wyślij Zwiadowcę by odkrył resztę mapy. Możesz po prostu przytrzymać wspomniany Shift i klikać na mini-mapę (4), by kazać mu się tam wybrać. Im szybciej odkryjesz wszystkie surowce i pozycję wroga, tym lepiej.

042_age_of_empires_4_iv_mapa_zwiadowca_mgla_wojny

Czy po odkryciu mapy praca Zwiadowcy dobiega końca? Oczywiście nie. Wykorzystaj go, by co kilka minut przebiec przez wrogą bazę. W ten sposób zdobędziesz informacje o tym, jakie jednostki szkoli wróg i będziesz mógł odpowiednio zareagować.

Poprzednio: Age of Empires 4 - warunki zwycięstwa: jak wygrywać

Spis treści: Age of Empires 4 - Poradnik, Solucja

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami