Intel ostrzega: problemy z dostawami mogą potrwać jeszcze dwa lata

Wpłyną na PC i konsole.

Intel ostrzega, że trwający na całym świecie kryzys w produkcji i dostawach zaawansowanych układów scalonych może potrwać jeszcze w 2023 roku.

Kłopoty wpływają obecnie nie tylko na dostawy konsol Xbox Series X, PlayStation 5 i Switch, ale także na wysokie ceny kart graficznych. Poszkodowane są zresztą także inne branże korzystające z elektroniki, jak choćby przerywające produkcję fabryki samochodów.

Jak wynika z analizy serwisu CNBC, akcje firmy Intel straciły osiem procent wartości właśnie ze względu na przedłużający się kryzys.

- Jesteśmy teraz w najgorszym punkcie. Każdy kolejny kwartał przyszłego roku będzie powoli poprawiał sytuację, ale na balans popytu i podaży trzeba poczekać do 2023 roku - ostrzegł Pat Gelsinger, dyrektor generalny korporacji.

Menedżer dodał za to, że jego zdaniem wzrost zainteresowania komputerami osobistymi - wywołany pandemią koronawirusa - będzie stały.

- Uważamy, że rynek PC jest teraz strukturalnie większy, na poziomie milionów egzemplarzy dziennie - zapewnił Gelsinger.

Pomimo dużych problemów z dostawami, zarówno Xbox Series X/S, jak i PlayStation 5 biją rekordy sprzedaży, co pozwala zastanawiać się, jak wyglądałyby liczby, gdyby problemów z półprzewodnikami na światowych rynkach nie było.

O przedłużających się kłopotach mówią ostatnio liczni producenci sprzętu: Xbox, Nvidia czy Toshiba.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami