Projektant konsol NES i SNES odchodzi z Nintendo po 39 latach

Zajmie się nowymi pomysłami.

Okazuje się, że projektant konsol NES i SNES nie jest Japończykiem, a także nadal pracował w Nintendo. Lance Barr - o nim mowa - opuszcza japońską korporacją po niemal 39 latach.

Ostatnio mężczyzna był zaangażowany między innymi w rozwój kontrolera Nunchuck dla Wii - zauważa serwis Nintendo Life.

Barr dołączył do Nintendo w 1982 roku jako projektant i dyrektor do spraw marki, zajmując się najpierw maszynami arcade - automatami. To jednak przeprojektowanie japońskich konsol Famicom oraz Super Famicom sprawiło, że na zawsze zapisał się w historii gier wideo.

- Oryginalny projekt NES powstał w kilka miesięcy, uwzględniając kilka miesięcy w centrali w Japonii. Zakładał bezprzewodowy, modularny system, wyglądem przypominający bardziej nowoczesny system stereo niż elektroniczną zabawkę - wspominał w 2005 roku.

- Po pierwszym pokazie na targach CES zostałem poproszony o przeprojektowanie obudowy w oparciu o nowe wymagania techniczne. Aby zredukować koszty, porzucono bezprzewodowe funkcje, a także niektóre modułowe komponenty, jak klawiatura i nagrywarka.

Jak wspomina Barr, największym wyzwaniem było jednak „obrócenie” całej konsoli, by kontrolery podłączać od przodu, zamiast z tyłu - jak w Famicomie. Zmieniło się także łącze na kartridże. Wszystko to przełożyło się na inne proporcje obudowy.

1
2
Famicom kontra NES

Projekt przełożył się bezpośrednio także na to, jak wyglądał kontroler NES Zapper, dżojstik NES Advantage oraz odświeżony kontroler NES Max. Mężczyzna pracował później także nad zaktualizowanym NES-em oraz nad SNES-em, już w nieco odmiennym stylu.

Serwis LinkedIn wskazuje, że Barr „przeszedł na emeryturę” w lipcu, ale tylko po to, by zająć się innymi projektami, już poza Nintendo.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami