Chłodzenie procesora: najlepsze wentylatory i coolery do CPU

Chłodzenie CPU z różnych półek cenowych.

Wszystkie części w komputerze stacjonarnym wydzielają ciepło podczas pracy. Dwa największe grzejniki to bez wątpienia karta graficzna i procesor. O ile ta pierwsza jest fabrycznie wyposażona w odpowiednie chłodzenie, o tyle procesor często go w ogóle nie posiada. Z tej strony dowiesz się jakie chłodzenie dobrać do procesora w zależności od zastosowań i posiadanego przez ciebie modelu.

Na tej stronie:

Zanim kupisz chłodzenie CPU

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego chłodzenia dla procesora, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą jest rozmiar chłodzenia - upewnij się, że zmieści się ono w obudowie i nie będzie nachodzić na inne komponenty, jak pamięć RAM. Po drugie, rozważ sens zakupu - jeśli posiadasz procesor z serii Ryzen ze średniej półki, w zestawienie z nim otrzymałeś domyślne chłodzenie. Nie jest ono idealne, lecz do normalnych zastosowań świetnie się sprawdza - jeśli nie planujesz ekstremalnego podkręcania, nie ma sensu go wymieniać.

Ostatnia kwestia tyczy się popularnych ostatnio chłodzeń AIO. Świetnie się spisują, jednak przed zakupem musisz dokładnie sprawdzić obudowę czy masz miejsce na wentylatory. Może bowiem okazać się, że ich montaż będzie niemożliwy - bądź wymagało będzie to usunięcia innych komponentów czy istniejących już wentylatorów.

Noctua NH-D15 - ekstremalna wydajność

Noctua NH-D15 to jedno z najlepszych chłodzeń dostępnych na rynku. Kosztuje niewiele mniej niż procesor z dołu średniej półki, jednak zapewni świetne chłodzenie. Dodatkowo, działa bardzo cicho, przez co docenią go osoby, które nie znoszą szumu chłodzenia powietrznego w obudowie. W zależności od wariantu możesz zainstalować go na praktycznie każdy socket.

Noctua NH-L9 - chłodzenie niskoprofilowe

Jeśli w obudowie nie masz dość dużo miejsca by upchnąć Noctua NH-D15, model NH-L9 będzie świetnym rozwiązaniem. Jest on co prawda nieco mniej wydajny i głośniejszy od „większego brata”, lecz jest ponad 3-krotnie niższy. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że jego szerokość i długość są z kolei znacznie większe - dobrze więc spisze się w obudowie typu big tower.

038_poradnik_pc_chlodzenie_procesora
Domyślne chłodzenie dostępne z większością Ryzenów w zupełności wystarczy do normalnej pracy

Cooler Master Hyper 212 - dobry balans ceny i wydajności

Cooler Master Hyper 212 tylko nieznacznie ustępuje wydajnością prezentowanemu wyżej Noctua NH-D15, jednak jest od niego o połowę tańszy. Ma nieco mniejsze gabaryty i wyposażony jest w oświetlenie RGB. Niewątpliwym minusem jest hałas - przy maksymalnej wydajności jest on sporo głośniejszy od konkurencyjnego modelu.

NZXT Kraken Z-3 - lider AIO na rynku

NZXT Kraken Z-3 to według wielu najlepszy system chłodzenia AIO, który możesz dostać na rynku - choć jego cena, przewyższająca te procesorów ze średniej półki, jest odpowiednio wysoka. Występuje w dwóch wersjach, 280 i 360 i tu objawia się jego największa wada - wymaga olbrzymiej powierzchni do montażu. Jeśli jednak dysponujesz odpowiednią przestrzenią, możesz liczyć na świetną wydajność, relatywnie cichą pracę i fajny wygląd.

Arctic Liquid Freezer II

Kolejny model AIO, tym razem jednak niemal trzykrotnie tańszy od prezentowanego wyżej Krakena. Choć nie może równać się z poprzednikiem pod względem wydajności i efekciarskiego wyglądu, jest to świetne rozwiązanie jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Jest to jedno z tańszych, a zarazem bardzo wydajnych chłodzeń.

Występuje w dwóch wariantach, 120mm i 2x120mm. Co więcej, wariant 1-wentylatorowy zamontujesz niemal w każdej obudowie, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych chłodzeń dostępnych na rynku.

Poprzednio: Jak sprawdzić temperaturę procesora: jaka temperatura jest prawidłowa i bezpieczna

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami