Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jak sprawdzić temperaturę procesora PC: jaka temperatura jest prawidłowa i bezpieczna

Programy do kontrolowania temperatury CPU.

Jak zapewne wiesz temperatury podzespołów twojego komputera stacjonarnego czy laptopa nie wymagają ścisłej kontroli - procesy te są tak zautomatyzowane, by wszystko sprawnie działało. Nie oznacza to jednak, że nie warto monitorować ilości ciepła wydzielanego z poszczególnych komponentów. Na tej stronie dowiesz się jak sprawdzić temperaturę procesora, a także jakie są prawidłowe i bezpieczne odczyty dla modeli AMD i Intela.


Na tej stronie:


Jak sprawdzić temperaturę procesora

Najprostszym sposobem na sprawdzenie temperatury procesora jest wejście do BIOSu, jednak nie jest to najwygodniejsza czynność. Zamiast tego możesz wykorzystać oprogramowanie. Najłatwiej jest w przypadku nowych procesorów AMD z serii Ryzen - wystarczy pobrać lub zainstalować z płyty ze sterownikami program Ryzen Master.

Po uruchomieniu znajdziesz tam między innymi informacje o temperaturze procesora (1). Jest tam też mnóstwo dodatkowych funkcji, dzięki którym możesz podkręcić procesor albo dokonać undervoltingu. Znajdziesz tam też szybkość pamięci RAM czy napięcie poszczególnych komponentów.

W przypadku procesorów Intela sprawa jest trudniejsza. Oficjalne narzędzie, Intel Extreme Tuning Utility, działa prawidłowo wyłącznie z procesorami przeznaczonymi do podkręcania (z literką „K” na końcu modelu). Musisz więc posiłkować się innym oprogramowaniem - jak SpeedFan, AIDA64 czy HWMonitor. Większość z nich ma mniejszą funkcjonalność od wspomnianego Ryzen Master, jednak pozwolą bez problemu odczytać temperaturę CPU.


Prawidłowa i bezpieczna temperatura

Temperatura procesora będzie różnić się w zależności od tego, czy jest on w stanie spoczynku (jego zużycie waha się od zera do kilku procent) czy jest mocno obciążony. Normalna temperatura w spoczynku powinna wynosić więc od 40 do 55-60 stopni, w użyciu nie powinna z kolei przekraczać 70-80 stopni - w zależności od modelu. Nie traktuj tego jednak jako pewnik. Dużo zależy od temperatury otoczenia, przewiewności obudowy czy znajdujących się wewnątrz komponentów (szczególnie mocnych kart graficznych).

Jeśli chodzi o maksymalną, bezpieczną temperaturę, to dla procesorów AMD wynosi ona mniej więcej 90 stopni, dla modeli Intela często nieznacznie przekracza 100. Nigdy jednak nie dopuszczaj do tego, by CPU pracował z taką temperaturą, gdyż negatywnie wpłynie to na jego żywotność. Jeśli nie masz podkręconego procesora i modelu z najwyższej półki, każda temperatura przekraczająca 80 stopni powinna być monitorowana.

Poprzednio: Jaki procesor pasuje do płyty głównej: Intel, AMD, rodzaje chipsetów

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Następnie: Chłodzenie procesora: najlepsze wentylatory i coolery do CPU

Read this next