PlayStation 5 zadebiutuje pod koniec 2020 roku - potwierdza Sony

Nowe informacje o konsoli i kontrolerze.

PlayStation 5 zadebiutuje pod koniec 2020 roku - poinformowało Sony na oficjalnym blogu. Japońska korporacja po raz pierwszy użyła oficjalnej nazwy następcy PS4.

Podano też kilka szczegółów odnośnie nowego kontrolera. Sony postawiło na zmysł dotyku i zaprojektowało specjalne systemy haptyczne, które zastąpią tradycyjną technikę wibracji. Do tego adaptacyjne spusty ze zmiennym napięciem.

ps52
Strzelanie z łuku, jakiego jeszcze nie było?

Informacje o PS5 przekazała też redakcja Wired, którą zaproszono na spotkanie z szefem Sony Interactive Entertainment, Jimem Ryanem, oraz głównym inżynierem konsoli, Markiem Cernym.

Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że PS5 wykorzysta technikę śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (mowa zarówno o obrazie, jak i dźwięku), ale teraz Cerny zapewnia, że układ graficzny konsoli ma element przystosowany specjalnie do obliczania raytracingu.

Inżynier twierdzi też, że nowy dysk SSD zapewnia nie tylko szybkość, ale też równie ważną wydajność. Do tej pory deweloperzy musieli stosować różne sztuczki, aby gry działały wystarczająco szybko i płynnie. Jedną z nich było masowe duplikowanie elementów gry, by formować bloki danych, łatwe do odczytania na starym dysku.

ps53
Brzmi jak rewolucja - szczególnie dla gier z dużym światem

SSD eliminuje podobno konieczność tworzenia duplikatów, co znacznie oszczędza miejsce na dysku. Jak twierdzi Cerny, deweloperzy wykorzystają to miejsce w dowolny sposób. Niektórzy zaprojektują większe lub bardziej szczegółowe światy, inni zmniejszą rozmiar gry lub aktualizacji.

Zaznaczono tez, że fizyczne wydania gier na PlayStation 5 zostaną zapisane na dyskach o pojemności 100 Gb, umieszczanych w optycznym czytniku konsoli, służącym też jako odtwarzacz płyt Bluray 4K.

PS5 pozwoli na konfigurowalną instalację gier. Użytkownicy będą mogli przykładowo zainstalować tylko kampanię dla jednego gracza lub tylko część multiplayer. Po instalacji całości będzie też możliwość usunięcia wybranego elementu.

Zmianom ulegnie też interfejs użytkownika konsoli. Sony chce, by gracze z łatwością mogli zobaczyć, jakie nagrody otrzymają za wykonanie konkretnych misji czy do jakich rozgrywek wieloosobowych mogą dołączyć - bez włączania poszczególnych gier, na ekranie głównym.

ps54
Cerny twierdzi, że gry będą się co prawda uruchamiały błyskawicznie, ale Sony chce, by użytkownicy wciąż mieli szybki dostęp do informacji

Redaktor Wired uważa, że deweloperska wersja konsoli, którą miał szansę przetestować, wygląda bardzo podobnie do urządzenia na szkicach patentowych. Sony nie zdecydowało się jednak skomentować wyglądu urządzenia.

Źródło: Sony, Wired

Reklama

Skocz do komentarzy (6)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (6)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami