PS5 otrzyma opcję wstecznej kompatybilności - wynika z nowego patentu Sony

System uruchamiania starszych gier.

W amerykańskim urzędzie patentowym odnaleziono kolejny dokument, sugerujący, że w powstającym PS5 pojawi się funkcja pozwalająca uruchamiać gry z poprzednich konsol Sony.

Warto zaznaczyć, że patent zarejestrowano 27 lipca 2015 roku, ale dopiero 19 marca bieżącego został publicznie ujawniony. Pod projektem podpisali się David Simpson ze studia Naughty Dog oraz Mark Cerny, czyli główny projektant PlayStation 4.

Dokument opisuje metodę wykrywania, czy dana produkcji została stworzona z myślą o nowej, czy poprzedniej platformie Sony. W drugim przypadku system wyłączy część opcji procesora konsoli, by cechował się wydajnością starszego odpowiednika.

wsteczna
Szkic opisujący działanie wstecznej kompatybilności

Rozwiązanie miałoby też zasymulować oryginalne opóźnienia. Innymi słowy, wsteczna kompatybilność działałaby w oparciu o oprogramowanie i nie wymagałaby zastosowania dodatkowych podzespołów. Celem byłoby uruchamianie gier w pierwotnej formule.

W dokumencie nie wspomniano bezpośrednio o PS5, ale nie ulega wątpliwości, że dotyczy nowej konsoli. Tym bardziej, że mechanika została zarejestrowana przez Sony Interactive Entertainment, a więc dział firmy odpowiedzialny za wirtualną rozrywkę.

ps4_1
Niewykluczone, że gry z PS4 uruchomimy na PS5

Nie jest to pierwszy patent wskazujący na pojawienie się wstecznej kompatybilności w następcy PlayStation 4. Podobne odnaleziono w październiku ubiegłego roku („remasterowanie poprzez emulację”) oraz na początku lutego bieżącego.

Oczywiście trzeba pamiętać, że opatentowanie danej technologii nie oznacza jeszcze, że zostanie rzeczywiście wykorzystana. Fakt, że Sony zarejestrowało już kilka rozwiązań związanych z uruchamianiem starszych gier, może sugerować, że coś jest jednak na rzeczy.

Źródło: GamesRadar

Reklama

Skocz do komentarzy (5)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (5)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami