Gry z otwartym światem na Androida

Najlepsze mobilne sandboxy i open worldy.

Technologia rozwija się w szalonym tempie. Jeszcze do niedawna otwarte światy były kojarzone jedynie z tytułami wydawanymi na PC i konsole. Dziś pogłębionego uczucia eksploracji w grze można doświadczyć nawet jadąc autobusem - i to bez potrzeby zabierania ze sobą Vity czy Switcha.

Czy cofając się w czasie o 10 lat i przekonując użytkowników telefonów, że w przeciągu dekady będzie można grać na komórkach w GTA: San Andreas, ktoś by w to uwierzył? Raczej nie. Niewątpliwie jednak rynek gier mobilnych rozwija się wyjątkowo szybko, a to oznacza, że w przeciągu kilku lat będziemy zadawać pytania w stylu „czy to odpali Crysisa?” mając na myśli smartfony.

Każdy, kto choć trochę zasmakował gier mobilnych, zdaje sobie sprawę, że wśród natłoku wątpliwej jakości tytułów uwielbianych przez młodszych oraz gier, w których grubość portfela jest wprost proporcjonalna do jakości oferowanej zabawy, bardzo trudno wyłowić prawdziwe perełki.

Zadanie wydaje się jeszcze trudniejsze, jeśli ograniczyć wyszukiwanie jedynie do sandboxów. Dlatego na trzech stronach przygotowaliśmy zestawienie najlepszych gier z otwartym światem na smartfony z Androidem.

Jeśli chcesz przejść od razu do interesującego Cię tytułu, skorzystaj z poniższych linków.

1. Beast Quest

Nieczęsto zdarzają się mobilne adaptacje książkowych powieści, ale jednak - Beast Quest to RPG stworzone podstawie serii „Na tropie bestii”.

Zadaniem walecznego bohatera jest powstrzymanie złego czarnoksiężnika, który rzucił urok na stworzenia zamieszkujące krainę Avantii i sprawił, że stały się agresywne. Brzmi to jak fabuła niezbyt oryginalnej kreskówki, ale Beast Quest to bardzo solidna produkcja.

Na pierwszy plan wysuwa się nietypowy system walki: po spotkaniu wroga, chłopiec zostaje uziemiony, a gracz nie może nim poruszać, a jedynie wykonywać ataki, uniki i blok tarczą. Może się to wydawać ograniczające, ale działa zaskakująco dobrze. Walkę można modyfikować poprzez ulepszanie konkretnych zdolności - jedni gracze będą wydawać punkty na żywotność i tarczę, a inni na zwinność.

Kiedy już wczujemy się w rytm walki i nauczymy się odpowiednio reagować na wrogie ataki, Beast Quest staje się angażującym doświadczeniem. Na plus zaliczyć też można sporo sekretów i system osiągnięć.

1
Walka potrafi wciągnąć

2. Crashlands

Dla wszystkich fanów Don't Starve doskonałą propozycją jest gra mobilna Crashlands. Podobieństwa są znaczące, choć ta druga produkcja pozbawiona jest mechanizmów, które związane są z głodem, a więc wymuszaniem regularnego odżywiania się.

Główny bohater - kurier o imieniu Flux - musi przetrwać na obcej planecie wypełnionej dzikimi zwierzętami oraz kosmitami. Te pierwsze można zarówno zabijać, jak i próbować oswoić. Mieszkańcy planety mogą natomiast zlecać bohaterowi różne zadania.

Nie zabrakło rozwiniętej możliwości tworzenia budowli i różnych narzędzi. Gra jest mocno przesiąknięta gatunkiem RPG, więc crafting pozwala na coraz śmielszą eksplorację i odwagę w walce. Warto też zwrócić uwagę na wielkość zaoferowanego świata - po kilku godzinach rozgrywki odkryć można zaledwie mały jego ułamek.

Nawet jeżeli gracz trzyma się jedynie głównej linii fabularnej, Crashlands oferuje wiele godzin satysfakcjonującej rozgrywki. Gra jest też ceniona za ciekawą historię i zaskakująco rozbudowane dialogi.

2
Łagodny survival z przyjemną oprawą

3. The Amazing Spider-Man 2

Najlepsza dostępna na Androidzie gra o Człowieku Pająku, a do tego tytuł z otwartym światem. Mobilne wspinanie się po ścianach i bujanie na sieci jeszcze nigdy nie było tak satysfakcjonujące.

Miasto może nie jest najbardziej szczegółowe i wypełnione przechodniami, ale nadrabia to wertykalnym rozbudowaniem, koniecznym w przypadku tego superbohatera. Cieszą też miłe dla oka animacje (co jest rzadkością w grach na smartfony) i wygodne sterowanie.

Podczas przygody gracz ma okazję uczestniczyć w różnych misjach. Są to pościgi, ratowanie obywateli z opresji, a też walka z ikonicznymi dla uniwersum złoczyńcami. Ciekawe są również misje polegające na przetransportowaniu postaci niezależnych do szpitala, podczas których opowiadają oni swoje, nierzadko interesujące, historie.

3
Czekając na Spider-Mana na PS4...

4. Order & Chaos 2

Tytuł nazywany „WoW-em na telefony”. Kontynuuje historię opowiedzianą w pierwszej części, która odniosła umiarkowany sukces. Jednak dzięki licznym poprawkom i zaimplementowaniu ciekawych rozwiązań dopiero druga część jest prawdziwie warta spędzenia przy niej większej ilości czasu.

W grze znaleźć można typowe dla gatunku MMO porozrzucane po świecie zadania, areny przeznaczone do starć między graczami czy kooperacyjne rajdy obowiązkowo zakończone walkami z silniejszymi przeciwnikami.

O zwycięstwie w potyczce standardowo nie świadczy spryt gracza, a statystyki, posiadane umiejętności i czary. Wszystko to można ulepszać, korzystając z systemu rozwoju, gromadząc punkty doświadczenia i zwiększając poziom postaci.

5
Zaskakująco udane MMO, jak na grę mobilną

5. Six-Guns: Gang Showdown

Brak Red Dead Redemption na PC to dla wielu spory problem, ale co powiecie na western na swoim smartfonie? Jak wiele gier na tej liście, również i Six-Guns czerpie inspirację z jakiejś „dużej” produkcji.

Choć warstwa graficzna nie robi już takiego wrażenia i wydaje się przestarzała, warto dać grze szansę - to jedna z najlepszych piaskownic na Androida. Walka jest tu bardzo dynamiczna, bo wymaga nieustannego poruszania się ze względu na brak osłon.

Strzelanie jest naprawdę satysfakcjonujące i pozwala poczuć moc dzierżonego rewolweru, karabinu czy strzelby - co robi spore wrażenie podczas obcowania z grą na smartfony i tablety.

4
Klimaty westernowe zawsze w cenie

Dziwić może decyzja twórców dotycząca umieszczenia w grze, delikatnie mówiąc, niepasujących tam elementów. Bohater może bowiem strzelać ze steampunkowej armaty czy miotacza ognia, a jego wiernym rumakiem może być mechaniczny koń. Nikt jednak nie zmusza gracza do używania tych elementów i nie zmieniają one faktu, że Gang Showdown to bardzo solidny tytuł.

To jeszcze nie wszystko - przejdź na następną stronę po kolejny zestaw najlepszych gier z otwartym światem na Androida!

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

O autorze

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami